View Single Post
  #4  
Vechi 14.01.2010, 15:15:31
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Evnghelia marutiseste despre sfarsitul lumii,tema des abordata pe forum sau in media (2012 de ex)
Intorducerea o reprezinta simpla observatie nevinovata a unor evrei despre frumusetea Templului 'templu ca este impodobit cu pietre frumoase si cu podoabe' .In contrast cu frumusetea vazuta , Domnul pune viziunea distrugerii Templului .Deci se pleaca de la o simpla admiratie a unora,pentru a se ajunge la o tema majora,intr-o singura fraza .Cladirea aceasta ,ca oricare ,are un sfarsit.Dar nu e o cladire oarecare ,ci insusi Templul lui Dumnezeu,deci sfarsitul sau nu va fi un sfarsit oarecare ,ci insusi sfarsitul lumii.
Nu am de ce sa dau cine stie ce interpretari ,dar de cand am citit mi-a ramas in minte expresia 'piatra peste piatra '.Aceasta arata o distrugere totala ,pina la primul rand de pietre,adica pina la fundatie.Caci de regula,oamenii mai au o speranta,ca,chiar in cazul unei distrugeri,mai ramane ceva,mai scapa cineva (cum de exemplu acum a ramas 'zidul plangerii' in picioare) . 'Piatra peste piatra' nu mai lasa nici o speranta,ca va mai rezista ceva facut de om.
Alta tema ,iarasi foarte actuala,este a prorocilor mincinosi .Prorocii mincinosi sunt un semn al vremurilor din urma "multi vor veni in numele Meu, zicand: Eu sunt," . Pentru ca in vremea din urma va fii a 2 a venire a Mantuitorului,prorocii mincinosi vor profita de aceasta,pentru a pacali lumea,aratand ca nu Il neaga pe Mesia,ci se folosesc de El
Ultima tema, si mai actuala,este cea a vestilor rele,care de asemenea vor preceda sfaristul
cutremure,foamete ,boala.Aceasta e parca un jurnal de actualitati din ziua de azi.Dar nu acestea constituie sfarsitul lumii,caci sfarsitul nu e prin fenomene care au mai fost.Ci ele doar acompaniaza acest sfarsit.Sfarsitul va fi un eveniment cu totul nou,in care se va arata mania ,dar si slava lui Dumnezeu.
Reply With Quote