Subiect: Inchizitia
View Single Post
  #17  
Vechi 02.07.2011, 12:55:05
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
În urma unui răspuns dat de userul Theodor de Mopsuestia pe un alt thread am înțeles, cu surprindere, că arderile pe rug practicate de Inchiziție nu sunt pentru toată lumea crime cumplite, nici măcar regretabile erori; din contră, sunt considerate fapte meritorii, justificabile atunci, ca și acum.
Iar eu ti-am raspuns ca aceasta a fost practica si doctrina BC de-a lungul mai multor veacuri, catolicii sau Bc nu are cum sa se dezica de ea sau sa o condamne. Sunt condamnate doar exagerarile personale ale unor inchizitori.
Inchizitorul era numit de papa si reprezenta pe papa si BC. El dadea sentintele mergand pana la condamnarea la moarte. Avea aceasta prerogativa data de BC si papa. Exista si bule din care reiese ca papa autorizeaza si tortura (interesant e ca tortura nu era doar pentru vinovati, si martorii aveau parte de ea, desi ei nu erau incriminati).
Aici e ce spune BC despre inchizitie: http://www.newadvent.org/cathen/08026a.htm Mai era pe un site traducerea in romaneste, dar vad ca nu mai e site-ul, discutia de pe forumul catolic: http://www.forum-catolic.cnet.ro/vie...hp?f=18&t=3636

Cum arata si pe site-ul catolic, sfintii si Biserica din primul mileniu erau impotriva omorarii sau chiar molestarii ereticilor. Si se dau chiar sfintii din apus.
Abia dupa schisma s-a produs schimbarea in BC. Imediat dupa schisma in apus laicii si conducatorii au inceput sa-i prigoneasca si sa-i omoare pe eretici. La inceput unii episcopi catolici s-au opus. Abia dupa mai mult timp in BC s-a hotarat ca acesti eretici sa fie judecati de inchizitori, si pentru a se stopa uciderea arbitrara a ereticilor. Doar cei dovediti eretici de inchizitor puteau fi condamnati, iar apoi puterea laica indeplinea sentinta (daca era una punitiva).
Si bineinteles ca s-au facut si asa exagerari, unii inchizitori condamnand la ardere pe rug sute e persoane doar intr-o zi.
Si cel mai important, unii inchizitri au fost facut apoi sfinti de BC, pentru activitatea depusa in cadrul inchizitie, deci BC nu are cum sa condamne inchizitia. Dar asta e una din multele greseli ale BC.
Reply With Quote