View Single Post
  #10  
Vechi 25.02.2012, 18:45:07
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Exact înainte cu un minut mă gândeam să evidențiez și eu postarea lui N.Priceputul. Însă am impresia că unii ar putea pricepe înțelege distincția fină între religie și Biserică, în direcția unei eclezialități difuze, risipite în toate confesiunile și orientările creștine. Când vorbim de Biserică, ne referim în primul rând la Biserica Nedespărțită din primul mileniu și extensia ei în bisericile ortodoxe. Faptul că toată oikumena creștină este sufocată de invazia religiosului, nu schimbă cu nimic datele problemei: oricât ar fi de dezorientată axiologic în prezent, ortodoxia a păstrat în alveolele sale întregul potențial de eclezialitate dăruit oamenilor la Cinzecime
@Mihailc: Foarte binevenită completarea ta. E de mare importanță să facem bine distincția, să știm ce nu este ortodox în Ortodoxie, ca să nu facem și noi greșeala protestanților, de a arunca apa din albie cu copil cu tot.

Indiferent cum ar arunca protestantii apa, explicatia e binevenita pentru ortodocsi. Ajuta la reorientarea celor dezorientati de care se vorbea mai sus.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote