View Single Post
  #40  
Vechi 09.11.2014, 18:23:51
negruta negruta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Cred că la mijloc e o neînțelegere de fond abordată cam prea coleric de Ioan Cezar, pentru pentru un apărător al tuturor științelor, disciplinelor, metodelor sau ce-o mai fi, care utilizează ca prefix în denumirea lor derivate ale grecescului psyche.

Situația poate fi citită mult mai simplu și irenic: un duhovnic mulțumește lui Dumnezeu pentru că o persoană a ales întâi Biserica, fiind scutită de riscul de a se alege cu un diagnostic grăbit și exagerat din partea unui psihiatru, care apoi să-i atârne de gât ca o piatră de moară tot restul vieții.
Cel mai probabil părintele duhovnic a întâlnit cazuri de persoane ștampilate medical cu patologii ireversibile în situații care puteau fi foarte bine vindecate prin mijloace exclusiv duhovnicești.
Multumesc Mihailc pentru felul in care ai echilibrat discutia. Atat de bine incat acum pot sa cer iertare de la cei pe care i-am suparat atat de tare :) Mai mult ca sigur ca parintele asta a vrut sa spuna iar eu am inteles ad litteram si am trantit-o ca atare pe forum. Iertati-ma! :) Schiopatez rau, mai am destule de invatat.

Last edited by negruta; 09.11.2014 at 21:00:52.
Reply With Quote