Subiect: Am o intrebare
View Single Post
  #6  
Vechi 16.10.2018, 12:35:03
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Typo88 Vezi mesajul
Buna ziua! Am o intrebare dar as vrea sa vorbesc cu un membru senior daca se poate printr-un mesaj privat (nu stiu cum sa trimit mesaje) Va multumesc anticipat :) Nimeni? Bine. Ce parere are biserica ortodoxa despre persoanele cu boli mintale (schizofrenie)? Sunt alungati, marginalizati, ignorati etc etc ?
Salut dragule,

Subiectul asta este foarte dificil deoarece tema in sine este extrem de confuza si pentru medicina.

Subiectul este intr-o zona in care atat Biserica Ortodoxa cat si medicina incearca sa ofere solutii.

Exista 2 aspecte aici:

1. Aspectul medical - daca exista cu adevarat unul, si medicamentatia asociata.

2. Aspectul sufletesc - de multe ori demonizarea, posedarea de rau este pusa de medicina ca "schizofrenie" si tratata "medical", cand de fapt este cu totul altceva.

Este un sfant rus care a fost aruncat la psihiatrie vreo 3 saptamani si care spunea ca "daca as avea evanghelia si crucea si cartile de slujba jumatate nu ar mai fi aici pentru ca nu sunt bolnavi trupeste".



Eu personal recomand:

1. Intarirea laturii duhovnicesti prin 1. spovedire, 2. rugaciuni in fiecare zi, 3. psaltire

2. Discutii cu mai multi medici in paralel.

Sa stii ca fara latura duhovniceasca nu vei face absolut nimic....


Si sa mai stii si ca am vazut tratati la psihiatrie multi cu "crize de epilepsie", care isi inghiteau limba, si care erau toata ziua la femei, la jocuri de noroc, care aveau o viata destrabalata, care aveau multe manifestari de tulburare demonica si care intai ar fi trebuit sa mearga la Biserica si apoi la medic....


Eu te-as sfatui sa te duci la mai multi preoti buni care stiu sa faca diferenta intra duhuri si boala fizica si care stiu sa iti zica: astia sunt demoni sau asta e boala a trupului.

Intai sa obtii un diagnostic duhovnicesc clar de la un preot bun sau de la un calugar foarte bun care sa iti zica in mod fara echivoc pe partea duhovniceasca ce se intampla cu tine.
Reply With Quote