View Single Post
  #27  
Vechi 15.09.2010, 15:18:03
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
Eu nu stiu ce sa mai cred despre acidul citric. Eu stiam ca este cancerigen iar acum din mai multe surse am aflat ca era doar o confuzie.
Da, am dat un exemplu din viteza. Eurile sunt impartite in:

- periculoase - consumul nu este recomandat nicicum
- neutre (ca sa zic asa) - consumul frecvent nu este recomandat
- inofensive
- substante la care nu e posibila inca o evaluare

Citez din Biblia alimentara:

E330 Acid citric

Acidifiant natural sau artificial. Se poate obtine din fructe (citrice) sau prin biosinteza. Component al ciclului acizilor tricarboxilici din cadrul metabolismului enegretic al celulelor umane. Poate cauza actiuni bucale (ex.: accelerarea aparitiei cariilor dentare). Poate contribui la controlul activitatii apei (a indice w). Se gaseste intr-o gama mare de produse alimentare. Poate fi impurificat cu proteine din materia prima care se pot transforma in MSG (E621) cauzand efecte adverse persoanelor sensibile. CONSIDERAT INOFENSIV

De unde ajungem la E621 Glutamat monosodic - MSG, care este neurotoxic, poate declansa maladiile Parkinson, Alzheimer, Hunington, care nu trebuie consumat de femeile insarcinate, copii, hipoglicemici, batrani si cardiaci. CONSUMUL FRECVENT NU E RECOMANDAT
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote