Subiect: Maslu
View Single Post
  #28  
Vechi 11.12.2007, 20:41:55
irina4m irina4m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 120
Implicit

si acum nu plang de fericire, ci de tristete pt ca sufletul meu este apasat, nu mai zic ca nici macar nu am duhovnic pt ca m-am mutat in alta localitate si de cand m-am mutat nu mi-am gasit alt preot duhovnic pt ca nu ma mai pot duce la cel din orasul de unde am plecat. si am zis azi ma voi duce la maslu. poate ca am privit sf maslu ca pe ceva prea extraordinar, am crezut ca imi va ierta pacatele, dar cred ca fara spovedanie ma duc degeaba la sf maslu. si mai si plang ca aiurita, m-am dus acolo ca sa stau acolo in coltz retras. as fi vrut sa fie mai multa liniste, nu vreau sa judec pe nimeni dar era multa galagie, slujba incepuse si lumea punea ulei si de-ale gurii pe masa. ce sa aud prin fosniturile alea ? sa ma ierte Dumnezeu dar nu am putut fi atenta mereu. si acum imi pare rau si plang pt ca nu am fost atenta, poate ar trebui data viitoare sa stau mai in fatza, nu in spate unde e galagie. si eu nu m-am rugat destul la Dumnezeu sa imi atraga atentia numai asupra Lui, ca poate daca eram obisnuita cu rugaciunea in Biserica, nu ma mai deranja zgomotul, nici nu auzeam. duminica asta a f prima data cand m-am dus si eu la slujba in noul oras si am stat de la capat la coada. dar parca a f si liniste asa, pt ca am f mai atenta atunci. unul din preoti fiind mai batran...nu prea i se auzea vocea. de fpt de f mult tp nu am mai f la slujba in general, la sf liturghie, nu mai zic de sarbatori. "intalnirea " cu primul maslu la care a asista in viatza mea sa fi fost oare un esec ? pun pariu ca numai din vina ma. cam atat am impartasit despre prima mea experienta pe tema asta. nu vreau sa smintesc pe nimeni, dar dati-mi va rog sfaturi ce sa fac sa simt cu adevarat farmecul sf maslu pt ca nu vreau sa renuntz, vreau sa ma mai duc, poate poate data viitoare voi simtit acea senzatie incomparabila de fericire launtrica. iertati-mi daca am zis ceva deranjant. sunt o mare pacatoasa. am avut vointza sa ma duc acolo pt ca de obicei mi-e lene sa ma duc la slujbe dar azi mi-am pus cu tot dinadinsul sa ma duc. si m-am dus. dar fericirea aceea...curatirea aceea. oare este sau nu la mine ? este si oare nu o simt eu in mine ? : (((( iertati-ma ca am scris atat de multa dar voiam sa ma descarc . iertare : (((
Reply With Quote