View Single Post
  #215  
Vechi 29.06.2009, 17:53:34
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Ei n-a fost de la inceput asa! Ne-am mai modernizat si noi prin....regresie crestina! Unii au ajuns mai "egali" decit altii (prin munca, bani, voluntariat etc) iar altii care nu s-au remarcat (ca n-au vrut, sau n-au putut) prin nimic sint considerati crestini de gr.II
Preotul care face o slujba de nota 10 (si nu o spun doar pentru ca citeste din cind in cind pe aici ca oricum mi-am dat foc la valiza de mult) este destul de naiv sa creada ca daca lui ii merge bine si biserica se plateste/picteaza totul este in buna regula!
Consiliu este unul de "paie"
Asa ca directia e trasata si mergem pe ea spre victoria finala!
E bine si asa. Nu avem biserica dar avem Liturghie. Cu toate ca treaba asta suna a contrazicere.
S-ar putea insa ca eu sa fiu cel ratacit si de fapt totul sa fie roz; iar atunci am o problema mare ca....eu am inteles alfel biserica si crestinismul!
Eu cred ca ai dreptate sa critici ceea ce este de criticat!
dar poate ar fi bine sa-i spui si preotului cate ceva din lucruile astea. Uneori ei se izoleza de credinciosi si nu-si dau seama ca o iau razna.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote