View Single Post
  #243  
Vechi 13.11.2016, 14:11:00
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Ioan, raspunsul tau sugereaza ca deja ai raspunsurile la intrebarile formulate.

Eu am citit despre viata si opera Sfantului Grigorie Palama (Filocalia VII) dar niciun rationament expus nu elucideaza, nu ofera un raspuns plauzibil, nici macar tangential. Am rasfoit si cartea propusa de tine.

Nu este explicat niciunde cum Fiinta Lui Dumnezeu este metabolizata in Energie. Si care esenta acestor doua fenomene.

-----------------

Intelegerea de profunzime face diferenta dintre un inginer si un mester.

Mesterul iti explica cum trebuie sa faci, dar nu cunoaste intimitatea procesului. Daca urmezi intocmai sfaturile mesterului reusesti in efortul intreprins, insa daca apare elementul de neprevazut ai nevoie de o intelegere mai profunda, cea a inginerului.

------

Te las sa formulezi un raspuns sintetic la aceste intrebari, asa cum le-ai inteles personal din opera Sfantului Grigorie Palama:

1.Care este diferenta de esenta, dintre Fiinta Lui Dumnezeu si Energia Necreata?

2.Cum este metabolizata Fiinta in Energie? (toate energiile necreate izvorasc continuu din Fiinta Lui Dumnezeu)

3. Cum Fiinta este prezenta prin Energie, daca in natura lor ultima sunt diferite?

4. Cum Energia descopera Persoana? ("ne pune in legatura directa cu El?") daca Energia nu este Fiinta? (ne pune in legatura cu o proiectie a Fiintei)

5. Cum Energia Necreata este metabolizata in Energie Creata - in ce faza a procesului isi pierde calitatea de Energie Necreata?
Și dacă Sfantul Grigorie Palama (secondat de Pr. Prof. Stăniloae) nu face referiri la intrebarea ta, crezi ca aș fi eu mai potrivit?
Zău ca mă simt supradimensionat. De data asta...:)
Reply With Quote