View Single Post
  #128  
Vechi 12.05.2012, 19:36:12
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Iarta-ma, sora, dar la ce iti fososesc toate astea, cata vreme mai poti sustine, iata, ca Sfintii Parinti si-au dat si ei, bietii oameni cumsecade, cu ... parerea.
Chiar asta faceau? Isi dadeau cu parerea?... Te pomenesti ca scuipau si seminte, ale caror coji le aruncau spre interlocutori deodata cu ... parerile.
Mai, mai mai.... chiar nu putem iesi deloc din contextul tiganiei noastre autohtone? Din mrejele tv-ului si fituicilor de strada?
Sora, daca n-ai bagat de seama, Parintii si Biserica spun si fac altfel, altceva, altcumva.

M-ai necajit surioara cu expresia din postare (care sugereaza altele mai dihai pe dedesubt), m-ai necajit si iata, iti spun de la obraz: mai pune si matale mana pe bunul simt al lecturii, al studiului si pe rumegarea scrierilor Sfintilor Parinti. Ti-oi face mult bine si ne vei face si noua. Te rog!
Iarta-ma frate, nu am vrut sa te supar, sau sa supar pe cineva. Am folosit cuvantul parere cu sensul de credinta, credinta Sfintilor Parinti. Din cate stiu si hotararile Sinoadelor incepeau astfel: Parutu-ni-s-a noua si Duhului Sfant.
Reply With Quote