Subiect: Este pacat?
View Single Post
  #9  
Vechi 13.01.2013, 02:31:09
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Oare ce crede Dumnezeu cand vede atata dezbatere pe idei efemere? A fi sau a nu fi pacat sa joci la loto, sau la jocurile de noroc!... Iata o intrebare tare delicata pentru impatimiti. Pentru ca ei au crezul lor. Nu dau in cap nimanui, nu inseala pe nimeni, nu fura, muncesc cinstit pentru banutul lor, ba chiar mai fac si milostenii sau alte fapte bune... Ce mare lucru sa platesti saptamanal un bilet la loto, (apropo, cat o mai fi o varianta 6/49?)?
Imi amintesc de o intamplare bizara in urma cu niste ani. Am intrat cu sotia in florarie sa-i iau niste flori, iar de acolo se puteau procura si bilete euro-bingo, sau cum se mai numeau... Si am ramas foarte surprins cand am vazut un preot din provincie imbracat civil (pe care-l cunosteam fiindca avea doi baieti la scoala in aceleasi clase cu baietii mei) care completa mai multe bilete de bingo. In timp ce o ajutam pe sotie sa-si aleaga florile, i-am spus cu voce tare astfel incat sa ma auda preotul: "Ma tem ca astazi nu mai jucam la bingo, din moment ce parintele a completat deja biletele castigatoare!" Sotia abia atunci l-a recunoscut pe parinte si a zambit fiindca stia ca noi oricum nu practicam astfel de sporturi... Dar parintele s-a simtit tare incurcat, saracutu...
Personal nu stiu cum este cu pacatul asta! Eu cred ca lumea asta i-a fost data Satanei sa ne duca in inselare, dar ultimul Cuvant, tot Dumnezeu il are. Tin minte cand abia eram casatorit de vreo doi ani, stateam cu chirie intr-o garsoniera, aveam un gâgă mic si jucam saptamanal la loto in speranta ca Dumnezeu ma va ajuta sa castig si sa avem casa noastra. Pana intr-o sambata cand am ramas pironit in fata oglinzii cu biletul de loto gata completat, descoperind cat sunt de idiot daca ii dau eu lectii lui Dumnezeu din ce bani sa-mi cumpar eu casa! Atunci am pus punct acestor jocuri. Si s-a intamplat, nu stiu cum ca in nici doua luni, noi ne mutam in casa noastra...
Multe minuni face Dumnezeu cu un om care realizeaza cum si unde greseste si se caieste pentru asta.
Daca e pacat? DA! In principiu este pacat! Spun in principiu pentru ca, atat timp cat Dumnezeu detine suprematia, doar El decide cand e pacat si cand nu. Imi amintesc de o poveste adevarata citita cu multi ani in urma, nici nu mai stiu unde. Era o femeie tare batrana, saraca si bolnava, care facuse mereu voia lui Dumnezeu. Acum ar fi vrut sa moara. Avea o fata care traia si ea ca vai de ea, alaturi de familie, avand mai multi copii. Si mereu ii spunea mama-sei: "Sa nu mori acum, mama! Sa nu mori acum, ca nu avem cu ce te ingropa!" Si plangeau mereu, iar batrana se tot ruga sa faca Dumnezeu cumva sa aiba fata bani ca sa-si dea si ea sfarsitul in liniste. Si nu stiu prin ce imprejurari, cineva din familie a primit un bilet de la un strain, (cred ca tot de bingo), fara o explicatie anume... Iar femeia a castigat exact acea suma cat sa o poata ingropa pe mama-sa fara sa se roage sau sa imprumute de la nimeni... In mod normal, batrana n-ar fi trebuit sa stie asta, avand in vedere ca a murit inainte cu o zi ca fata sa castige, dar Dumnezeu stia, si a asigurat-o ca totul e bine in urma ei!...
Ce e pacatul? Ce e norocul?... Acolo sus e doar Dumnezeu care vegheaza! Si... Sfintii! Noi suntem cei care cautam sa facem legile la care se se supuna chiar El, Dumnezeu... Pai daca ne facem vise cu banii de la loto (nu din alta parte, ca noi nu stim sa facem si altceva mai bun inafara sa ghicim numere), normal ca El trebuie sa se supuna si sa ne asculte rugaciunea... Ca doar avem scopuri nobile, ce naiba (Doamne iarta-ma)...
Fratilor, nu mai alergati dupa iluzii? Castigul nu apare cand vrem noi si in nici un caz acolo unde este cea mai mare nevoie (exceptia de mai devreme, apartine lui Dumnezeu, nu amagitorului). Iar daca totusi apar niste castiguri din cand in cand, eu nu cred in fericirea bazata pe astfel de castiguri. Dimpotriva, istoria loteriei abunda in nenorociri aparute in urma unor castiguri fabuloase!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)

Last edited by Mosh-Neagu; 13.01.2013 at 02:36:52.
Reply With Quote