View Single Post
  #51  
Vechi 20.07.2015, 04:00:02
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristi190 Vezi mesajul
4. Daca Dumnezeu este atotstiutor, de ce l-a strigat pe Adam sa-l intrebe unde e? Și a strigat Domnul Dumnezeu pe Adam și i-a zis: "Adame, unde ești?"(Geneza 3:9)

*
Unii creștini înțeleg prin modul de a Se purta cu Adam, semnul nesfârșitei Iubiri și Înțelepciuni a lui Dumnezeu pentru om. Modul exemplar de a a avea grijă de omul aflat la mare pierdere, la cumplit necaz (și ce pierdere mai mare ar fi putut suferi Adam? Ce necaz mai cumplit ar fi putut trăi?)
Găsindu-l deci pe Adam în nenorocirea stării căzute, am putea înțelege că Domnul procedează cu desăvârșită înțelepciune, avînd grija ca mai întâi Adam să își dea seama ce i se întâmplă. Face aceasta, ajutîndu-l să conștientizeze schimbarea radicală a lui și a relației cu Făcătorul lui, vorbindu-i altfel ca de obicei - pe măsura schimbării suferite de Adam. "Unde ești Adame?" ar putea însemna, printre altele, "Iată, Eu nu te mai găsesc împreună cu Mine". Și implicit: Adam, ce s-a întâmplat? Ce-ai făcut, copilul meu drag - înțelegi tu oare, acum, de ce te povățuisem să nu faci acel lucru? Îți dai seama ce e cu tine?
Este, implicit, invitația la acțiune, la fapta salvatoare pe care Adam o avea înainte și o putea alege în prezența și cu sprijinul Părintelui său.

Este o invitație la cercetarea de sine, la conștientizarea de sine a celui aflat într-o nouă stare pe care, firește, nu putea să o înțeleagă tocmai atunci și numai de unul singur. Ne putem imagina, să zicem așa, că Adam era într-o stare de șoc (am zice noi astăzi cu limbajul nostru psihologist) și că nu putea cu nici un chip să înțeleagă (să își dea seama) ce i s-a întâmplat de fapt. Dumnezeu îl ajută cu întrebări, așa cum un părinte îl ajută pe copil sau cum un profesor îl ajută pe elev etc.
Ținta este, deci, conștientizarea de sine și realizarea în conștiință a faptului că trăia ruptura de Dumnezeu. Următorul pas ar fi fost asumarea totală a greșelii, recuperarea responsabilității de sine și, prin aceasta, a puterii originare care stătea în legătura harică cu Făcătorul. Aceasta nefiind însă posibilă fără înțelegerea profundă a schimbării suferite de Adam.
Însă Adam nu apucă Mâna întinsă... El alege să se complacă în mocirla schimbării; se complace, alterat deja profund în funcționarea sa sufletească, se complace așadar cu răul, cu lipsa adâncă din "compoziția" noii lui stări. El dă vina pe Eva care îl găsește responsabil pe șarpe etc. Amândoi refuză să își exercite darul responsabilității, resping lucrul cel mai bun pe care îl aveau de făcut - lucrarea de sine, cererea cu smerenie a ajutorului. Într-un cuvânt, recuperarea Puterii. Se închid astfel, definitiv, în propria greșeală. În slăbiciune, în lipsă. Ca și cum, curios lucru, parcă ar prețui-o mai mult decât își prețuiau condiția anterioară... Se vede de aici cât de mult li se alterase deja limpezimea conștiinței, cât li se tulburase inima și ce funcționare stranie aveau de acum puterile lor sufletești... Ceva le lipsea... Cineva...


Exact la fel facem și noi de câte ori refuzăm starea de a fi în pocăință, în contact așadar cu Dumnezeu prin rugăciunea cu duh umilit, cu inimă înfrântă și smerită. Ne îndepărtăm de Dumnezeu pentru ca apoi, răniți și jefuiți, să răspundem strâmb la întrebările care ne-ar putea salva de întunericul minții noastre. Ne așezăm în duhul deșertăciunii și al dezbinării (al rupturii de Creatorul și Proniatorul nostru) apoi ne mirăm că Dumnezeu nu ne ajută, nu ne răspunde etc. Ajungem chiar să Îi negăm Prezența.
Ceea ce avem de făcut e un singur lucru: să ne ridicăm mintea la El, coborîndu-ne fruntea cu o anumită amărăciune și rușine (îmi e rușine, zic, că am fost atât de prost și m-am lăsat păcălit atât de ușir) dar și cu neștirbită nădejde. Domnul ne ajută deîndată, spontan!
O spun din experiență statornică, repetată, slavă lui Dumnezeu pentru Marea Lui Milă!

*
În concluzie, Cristi, poți nega, desigur, că Domnul este Atotcunoscător. Aceasta ar implica, printre altele, că Scriptura e profund contradictorie. Poți crede și așa.
Dar la ce ți-ar folosi?
Tocmai spuneai că ești în deznădejde...

*
Deci, ce voiești de fapt: să ieși din starea de deznădejde?
Sau, mai degrabă, să o cultivi...
Iată, aceasta ține tocmai de liberul tău arbitru. Poți alege!

Last edited by Ioan_Cezar; 20.07.2015 at 04:22:15.
Reply With Quote