Subiect: Glanda pineala
View Single Post
  #17  
Vechi 16.06.2018, 12:36:07
alex719 alex719 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2018
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Si unde la Sfinti Parinti sau la parintii apropiati timpurilor noastre ai gasit referiri la glanda pineala, la cum s-au "extracorporalizat ei, la astfel de interpretari ale Scripturii (cand stim ca numai protestantii interpreteaza de capul lor Scriptura), ca corpul astral, la "o mai buna exprimare a Duhului Sfant", la "controlul subconstientului altei persoane", "cititul de ganduri" etc?

Daca n-ai gasit atunci solutia e simpla: ramai la (sau cauta) invataturile ortodoxe, roaga-te, spevedeste-te si renunta la aberatiile de genul "decalcifiere a glandei pineale" si alte tampenii sicretiste. Mai intai pune-te la punct cu credinta ortodoxa (nu vei avea atatea zile sa studiezi tot ce s-a scris despre invatatura Bisericii) si apoi, dupa ce ai epuizat asta, treci si la ce spun altii.

Doamne ajuta.
Nicaieri, lucrul ala e o parere pur personala pe care am tot dreptul sa il iau in considerare. Nu e nicio interpretare a Scripturii, e pur o parere personala bazata pe ce am citit pana in momentul de fata, din diferite articole stiintifice, unele cu referiri teologice. E perfect logic si valid sa existe o legature intre spirit si fizic, numita in general corp astral, care tind sa cred ca e generat tocmai de pineala.Daca imi citezi frazele, te-as ruga sa nu le amesteci. Exprimarea Duhului Sfant e o concluzie pe care am tras-o ca si consecinta a redeschiderii pinealei, celelalte pe care le-ai mentionat tu sunt posibile urmari ale deschiderii ei, prezentate in anumite carti, de care tocmai am spus ca vreau sa ma feresc.
Nu o sa copiez si al doilea tau post, dar asa cum Iisus afirma "Lasati copiii sa vina la mine si nu-i opriti, caci a unora ca acestia este Imparatia Cerurilor", constiinta pura si cel mai putin atinsa de pacat o gasim la copii, lucru de ajuns sa-mi confirme dorinta de a pastra pineala deschisa.
__________________
Nihil sine Deo.
Reply With Quote