View Single Post
  #2  
Vechi 11.11.2009, 15:29:05
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Citesc la ora actuala vietile sfintilor apostoli si din primele pagini am o nelamurire.
Poate imi explicati voi.
Sf. Petru si nu mai stiu daca si altii dintre apostoli, erau casatoriti (de copii inca n-am intalnit).
Iisus la chemat la un moment dat pe S.Petru sa-l urmeze si sa se faca "pescar de oameni".
Acum ma intreb:
1. Cum de a putut Iisus sa distruga o casnicie? Stia ca Petru are familie si totusi i-a cerut sa-l urmeze.
2. Cum se impaca asta cu respectul fata de casnicie si familie?
3. M-am intrebat apoi daca Sf. Taine existau pe vremea aceea, sau inca nu. Poate Iisus nu le facuse si altcineva le-a facut ca taine mai tarziu (un om).
4. La vremea aceea casatoria nu se facea in biserica, nu se facea de fapt in nici un fel poate, ci doar traiau impreuna.
5. Cum vedea Iisus de fapt Tainele, cum le-a vazut mai apoi?
Botezul a aparut de fapt cand Iisus a fost botezat, la 33 ani.
Preotia nu stiu daca exista pe atunci si nici Sf. Maslu.
Euharistia a venit si ea mai tarziu, dupa Cina cea de Taina.
Si atunci scrie undeva ca le-a lasat Iisus asa, sau Tatal? Sau i-a invatat El ceva pe oameni in acest sens? Sau de unde au devenit mai apoi la rang de Taine sfinte si de neatins.
6. Pe de alta parte ma gandesc la nunta din Caana Galilelii. Intr-un fel se serba. Dar Iisus se pare ca nu era asa incantat, adica adept al casatoriei.
El insusi a fost singur.
Si-a chemat oameni cu el, pe apostoli si pe femei, apoi i-a trimis in lume, dar nici un moment nu a dat importanta vietii de familie, copii etc.
7. Legat de Botez, mi se pare ca apostolii (nu stiu Maria si femeile) s-au bostezat si ei in Iordan. Sa nu? Voi cum stiti?
8. Am sa vad daca pana la urma Petru si-a mai revazut sotia, familia vreodata, daca scrie in carte. Cum s-or fi simtit acestia? Or fi inteles, l-or fi iubit si ei pe Iisus, sa urat pentru ca le-a luat sotul/tatal?

Sunt un pic surprinsa de acest fapt si incerc sa inteleg cum a fost atunci si cum au ajunsa cum lucrurile.
Va rog, nu sariti cu critica pe mine.
Pe scurt. Hristos nu a distrus familia lui Petru. I-a cerut sa-L urmeze insa asta nu inseamna ca Petru a pierdut legatura cu familia sa. Ca dovada in Sfanta Scriptura ni se aminteste ca de multe ori era gazduit in casa lui Petru- din Cezarea unde chiar a vindecat-o pe soacra lui Petru. Exemplele pot continua.
Reply With Quote