View Single Post
  #9  
Vechi 13.11.2009, 01:49:38
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Sfânta Evanghelie după Matei

"Și Eu îți zic ție, că tu ești Petru și pe această piatră voi zidi Biserica Mea și porțile iadului nu o vor birui. "

Iata pentru ce ii cere Domnul Sfantului Petru sa-si lase familia si sa-I urmeze: pentru a-i sluji lui Dumnezeu si a se pune in slujba umanitatii.
Oare nu crezi Sophia, ca se merita sacrificiul?
Daca citesti viata multor personalitati din orice domeniu vei vedea ca si-au dedicat timpul mai mult cercetarii, studiului, muncii lor, decat familiei. Ce ti se pare anormal? Si noi, daca munca ne-o cere, lasam familie, lasam tot si rezolvam problema; temporar evident.
In cazul Sf. Petru nu cred ca e o interdictie de a-si vedea familia, adica egala cu un divort.

In ceea ce priveste botezul, acesta urmeaza taierii imprejur, care se facea la iudei in a 8. zi de la nasterea fiului, dar nu se aplica si fetelor.
Botezul crestin se face in numele Sfintei Treimi, tuturor, nu numai baietilor.

Mi se pare un lucru bun, ca intrebi in acest fel, sophia, dar te rog sa nu treci mai departe la alte intrebari inainte de a-ti fi clarificat acest lucru. Avand unele lucruri sigure, pe care le intelegi si pe care te bazezi, poti construi.
Reply With Quote