View Single Post
  #6  
Vechi 26.04.2010, 11:23:52
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Dorin - cum adica? Preotul tau duhovnic iti este si nas? De cununie sau botez? Si este posibil acest lucru? Are voie?
Sau a facut altcineva slujba atunci?
Pentru botez mi se pare frumos sa fie nasi un preot cu preoteasa. Pentru cununie nu mi-ar fi placut sa am nasi preot cu preoteasa, pentru deja ar fi prea grea pentru mine relatia. Nu m-as putea simti atat de apropiata de ei, din cauza respectului.

@Mihnea - asa este cum spui. Si da, acestea sunt cazurile ideale, pentru ca sunt si nasi cu probleme. In fond si ei sunt tot oameni.
Am o problema in cazul nasilor de cununie: ar trebui sa fie f.de incredere si apropiati finilor, si obiectivi. Eu intre mama si nasi, nu stiu cum as fi ales.
Sigur, exista cazuri cazuri. De exemplu daca parintii nu pot sa dea niste sfaturi corecte din cauza propriei experiente de viata si gradului mai scazut de credinta, atunci da, in anumite probleme legate de casnicie, e mai bine sa ceri sfatul lor.

Pe de alta parte este si f.greu sa alegi nasi. Hai ca pentru un copil se mai ia o ruda, (am inteles ca nu trebuie sa fie casatoriti, desi eu vad si aici o mare necesitate), o prietena f.buna, dar la cei de cununie e mai greu.
Intervin mult alte criterii: banii, posibilitati ulterioare, o potrivire a lor cu finii (afinitate sufleteasca). Varsta pentru mine n-ar fi o problema si chiar nu sunt de parere ca trebuie sa fie asa apropiati de varsta, ci unii mai in varsta, mai cu experienta, ar fi mai utili.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote