View Single Post
  #65  
Vechi 30.12.2011, 18:43:18
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
"
Ajuta-ne Doamne sa fim mai buni si sa nu ne transformam viata intr-un continuu si permanent meci de tenis, in care sa ne straduim sa dam mai frumos cu mingea, mai maistru, mai bine tintit, minunandu-ne cat de frumos stim sa oprim mingea la fileu.

Invata-ne Doamne sa fim umili, sa fim sinceri, sa fim smeriti si sa iubim cu adevarat semenii nostrii.
Doamne-ajuta-ne si ne fereste ca nu de dispute avem nevoie, ci de inteleptire.
Foarte interesanta mi se pare varianta prezentata de Sf Nicolaie Velimirovici. Sincer, desi sunt un cautator de astfel de raspunsuri, marturisesc ca nu am avut inca vreme pentru a afla si varianta spusa de sfintii parinti in cazul acesta. Totusi, fara sa par ca ma impotrivesc acestei variante, un lucru nu mi-e foarte clar.
Asculta, fiica si vezi, si pleaca urechea ta, si uita poporul tau si casa parintelui tau. Cum am putea sa-i cerem bisericii sa-si uite "poporul" sau si "casa parintelui" sau? Eu credeam ca se face trimitere clara catre Fecioara Maria, fiica lui Ioachim si a Anei, menita sa primeasca in pantecele ei pe Mantuitorul intregii lumi (nu doar a unui singur popor).
Mai mult: in Sfintitul Paraclis al Maicii Domnului, acelasi stih ne scoate in evidenta exact acelasi lucru si nu varianta Sf. Nicolaie Velimirovici.
Mai departe:
Că a poftit Împăratul frumusețea ta, că El este Domnul tău.
Trecand peste lipsa de talc a sensului de "poftit" pentru "fiica", tu spui (sau citezi):
Biserica lui Dumnezeu este fiica împăratului.
apoi:
Preasfînta Născătoare de Dumnezeu este fiica împăratului.
Deci metaforic ar insemna acelasi lucru. Si totusi, nu Biserica L-a zamislit pe Mantuitor, ci prin Mantuitor a aparut Biserica.
Astazi nu am timp sa caut, dar sunt convins ca putem afla si alte talmaciri ale psalmului 44, si in special a acestui fragment, din invataturile Sfintilor Parinti. Ceea ce cred eu este departe de a avea caracter sigur si nu pretind deloc asta. Vreau totusi sa ma lamuresc mai bine!
Reply With Quote