View Single Post
  #51  
Vechi 30.01.2012, 20:37:32
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din cate stiu eu in Cluj si in Iasi sunt medici buni. Asa am auzit.
In Brasov, cand am fost internata ptr 2 sapt. a fost chiar ok. Asistentele super dragute la fel si medicii. N-au cerut bani sau asa. Acesta fiind spitalul de boli infectioase,Brasov. La spitalul de copii tot Brasov, din nou am dat peste oameni de treaba, iar ai mei n-au platit nimic. La spitalul CFR am auzit de la o colega ca sunt oameni ok. Nu stiu insa exact cum este la alte spitale, gen Spitalul Judetean,Militar etc. Acum, depinde peste ce oameni dai.

La materinate(BV) am inteles ca se comporta foarte urat, mai ales asistentele. A nascut o prietena acolo si mi-a povestit ca a fost groaznic. De ex., cand i s-a rupt apa, asistenta a inceput sa urle la ea ca de ce a murdarit cearcaeful, sau cand a venit momentul sa impinga, ca de ce impinge, sa termine. Abia daca o bagau in seama, si cand o faceau numai se luau de ea. Insa cand le-a dat bani, imediat au stiut sa se comporte frumos.

Si salvarea. Pana vine salvarea la tine acasa, mai repede ajungi la spital pe jos cu bolnavul in spate.

Intr-un fel si noi i-am obisnuit asa, sa le dam spaga. De multe ori, chiar daca medicul nu cere, noi tot dam, ptr. ca asa am fost invatati. Trebuie totusi sa privim si din punctul medicilor de vedere. La ce salarii mizere au... Si spitalele sunt subfinantate...

Totul pleaca de la om.

@lore86 Bine spus oficial. Neoficial, sunt mult mai multi. Vorba Pr. Tanase: Romania inoata in sangele copiilor ei. Societatea Romaniei, asta iti spune: avorteaza. Sunt copile intre 12 si 17 ani care au facut pe putin un avort,multe impinse de parinti. Iti vine sa te iei cu mainile de cap si sa te tot duci. De multe ori am avut impresia ca traiesc intr-un urias spital de nebuni.
Reply With Quote