View Single Post
  #52  
Vechi 30.01.2012, 22:14:22
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de romanbun Vezi mesajul
Stimate domn, cu respect, v-as ruga sa vedeti ESENTA SISTEMULUI: scaderea calitatii si cantitatii de servicii medicale catre contribuabil. Nu sunt bani. DE CE nu mai sunt bani?
Mai întâi, lipsa de bani explică numai în parte scăderea calității (nu aș spune și cantității) serviciilor medicale către contribuabil (noi îi spunem "pacient"). Alți factori care concurează cu lipsa banilor mai sunt: scăderea calității învățământului medical începând chiar cu admiterea la facultate, inexistența unei selecții sau contraselecția în carieră, inexistența unor criterii vocaționale, împrejurarea că medicii nu sunt plătiți după criterii de calitate, ci după criterii de cantitate.

La rândul ei, lipsa de bani se explică prin furt. Cel mai tare fură statul. Toți banii care se adună în sistemul de sănătate merg mai departe la o oală comună numită "bugetul consolidat al Statului". Acești bani, nu puțini la număr, care provin de la oameni nu reprezintă cu adevărat prime de asigurare, ci impozit. De aceea, nu ați greșit numindu-i "contribuabili" pe pacienți, iar ceea ce li se ia este, de fapt, o impunere. Dar Statul, deși fură cel mai mult, e foarte departe de a fi singurul hoț din lungul și complicatul lanț al gurilor flămânde. Foarte mult fură doctorii, administratorii de spitale, de policlinici, de alte așezăminte medicale, farmaciștii, furnizorii de medicamente, proteze, etc, într-un cuvânt toți furnizorii. Last, but not least, mai fură oamenii, adică "beneficiarii" sau "contribuabilii". Profitând de confuzia care există între principiul economic și principiul social al asigurărilor de sănătate, mulți reușesc ceea ce aceia care ar avea cu adevărat nevoie nu reușesc să obțină: statut de privilegiat social. Numărul de pensionați medical, de handicapați etc este foarte mare. O categorie specială de hoți o reprezintă pletora de "insideri": intermediarii în proces. În 1995, când eu eram medic la țară, existau doar două organe care aveau menirea de a ne pune bețe în roate: spitalul de care "aparțineam" și SANEPID-ul. Astăzi există mult mai multe; s-au adăugat: Colegiul Medicilor, Autoritatea Sanitară, Casa de Asigurări București, Casa Națională de Asigurări, Inspectoratul pentru Forțele de Muncă etc. Atunci, în 1995, când eram medic la țară, eram ajutat de 3 asistente, o moașă, o infirmieră și un vizitiu. Acum, sunt singur cu asistenta mea, pentru o muncă administrativă cu mult mai mare. Fiecare hârtie pe care legile îmi cer să o obțin înseamnă bani și alergătură. În final, nu plătesc eu, ci pacienții mei, cărora trebuie să le cer onorarii mai mari.

Cum se explică faptul că în gaura neagră numită "sistem de sănătate" se introduc MULT mai mulți bani decât cu doar 10 ani în urmă, ceea ce ajunge la beneficiar fiind mai puțin ? Până când va dura furtul despre care am vorbit ? Răspunsul este simplu: va dura atâta timp cât statul se va considera misionat să aibă grijă de sănătatea oamenilor. Măsurile care trebuie luate sunt: desființarea prin privatizare a Caselor de Asigurări de Sănătate, desființarea obligativității de a te asigura și, în general, dereglementarea sistemului medical, care în prezent suferă de hiperreglementare. În luna următoare măsurilor de mai sus, veți observa că salariul dv a crescut cu cel puțin 14 %. Dacă, spre exemplu, până acum introduceați în buzunar 2 000 de lei pe lună, din acel moment veți avea 280 de lei pe lună în plus. Din acești bani, vă veți plăti, la nevoie, serviciile medicale, pe care în prezent oricum le plătiți de două ori: o dată ca și contribuție (impozit), a doua oară ca șpagă (sau "atenție", "mulțumire" ori cum vreți să-i mai spuneți).
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 30.01.2012 at 22:17:22.
Reply With Quote