View Single Post
  #216  
Vechi 01.02.2024, 18:18:05
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Ce instrumente muzicale? Ce rusii din inchisori? Aici nu e vorba de natzionalism si de iubire de sine insusi ci e vorba de Iubirea Lui Dumnezeu, pentru acest neam eroic, martir, neamul credinciosilor, tara credintei, pamantul sfintilor, Cerul Virtutilor!
Departe de mine gindul de a pune intrebari cum zici tu, ispititoare, mai ales adresat unui nivel de discutii asa de elevat precum duceti domniile voastre aici. Vorbesc serios! Iarta-ma daca asa s-a inteles. Chiar n-am vrut sa te necajesc!

Intreb si eu doar pentru a ma lamuri nimic altceva. SIncer! N-am mai scos o vorba pe aici de ani de zile. Am mai urmarit doar ce-mi aduce veselie si bucurie inimii mele. Pe bune!

Multora ne este greu sa intelegem, din ce mai impartasesc cu prietenii. Iar de citit din cartea alba mi se cam pare redundant(nu zic ca-i rea) atita timp cit avem Evangheliile care sunt mai mult decit suficiente.
Personal nu reusesc a integra politica, eroismul, martiriul politic(vezi in prezent pe Assange) in urmarea si imitarea lui Hristos care oricum cu foarte mult greu mai reusim sa o facem,..cite o picatura pe ici colo, dupa care cadem din nou..si iar ne ridicam multumita lui Dumnezeu. Slava TIe Doamne!

Suferinta celor intemnitati este un capitol separat, ingrozitor de trist intradevar si greu de cuprins in totalitatea sa insa pe care eu tin sa-l tratez separat nu impreuna cu slujbele la care merg, cu Taina Liturghiei sau a Maslului ca exemplu.

Simion Zelotul a inteles destul de reprede dupa ce a fost ales sa-l reprezinte pe Hristos in lume ca trebuie sa uite de "zelotism", de martiriu motivat politic si desemenea de istoria lui POLITICA personala de activist iudaic impotriva "imperiului"...si de POLITICA in general. Sa o lase neamurilor care aleg sa-i serveasca lui Mamona!
La fel si cu ceilalti Apostoli carora la un moment dat Mantuitorul le-a comunicat clar ca "Ei toti NU mai sunt cine au fost inainte"...asa ca sa uite

Fara suparare...doar clarificare!

PS:
Sa stii ca apreciez mult "psalmurile" tale. Sunt scrise cu iscusinta! Au acel ceva in ele. Bravo si multumesc pentru partajare! Multa sanatate si in continuare multa putere de creatie!
Reply With Quote