Subiect: Postul negru
View Single Post
  #11  
Vechi 13.04.2010, 14:54:30
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Nu se moare de la un post negru de o zi, mai ales ca, de fapt, nici nu este vorba de o zi si o noapte, ci doar de o zi.
Nu stiu cum tin unii postul, probabil asa dupa ureche... Eu stiam ca, spre exemplu postul de miercuri si vineri, se incepe cu vecernia din ziua precendenta si se tine pana joi,respectiv sambata dimineata.

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Altii tin post trei zile si doua nopti fara hrana si apa...fara apa ? Mi se pare putin necugetat, apa inseamna mersul bun al lucrurilor trupului omenesc si o deshidratare severa poate sa faca ravagii. Mai este o mare greseala in pregatirea acestui post negru de 3 zile, si anume, imbuibarea inaintea acestuia. Mare greseala ! Impactul postului va fi si mai greoi si suferind din punct de vedere al sanatatii.
Incep sa fiu din ce in ce mai convins ca vorbesti despre cura de slabire, experimente stiintifice sau sporturi extreme. Nu cred ca o persoana care stie ce inseamna postul face asa ceva.

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Poate ca de aceia am intalnit cel mai adesea la calugari ( maici ) probleme cu stomacul, fiindca, desi se presupune ca se mananca sanatos, totul se manifesta intr-un cadru necontrolat din punct de vedere medical si nutritional.
Am mai auzit de asta.... si totusi unii chiar cu probleme de stomac traiesc mult mai mult decat noi ceilalti. Am mai auzit si de calugari care tin post toata viata, unii s-au hraniti numai cu paine si Sfanta Impartasanie si tot au ajuns aproape de 100 de ani. Asta ma face sa cred ca nu regimul alimentar este baza ci regimul impus sufletului. Toti uitam ca post nu inseaman cura alimentara ci indreptarea sufletului, dar acesta fiind legat de corp ii restrangem posibilitatile tinand trupul la respect.
- Dai vointa iei putere!
Reply With Quote