View Single Post
  #4  
Vechi 14.12.2014, 06:34:46
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Părerea mea e că n-are niciun efect, dimpotrivă - poate avea chiar efect contrar, adică să îndepărteze oamenii de Dumnezeu. Mai ales propovăduitorii aceia foarte zgomotosi, care se cred probabil un fel de Ioan Botezătorul al sec. XXI - doar reusesc să agaseze oamenii dimineata devreme, în drum spre treburile lor. Chiar as fi curioasă să citesc si eu o mărturie a cuiva care s-a lăsat adus pe drumul credintei de astfel de "evanghelisti".
Strabunicul meu :)
(Dumnezeu sa-l odihneasca!)

Dansul in tinere era rau(agresiv) isi batea consoarta,cred ca si umbla hai-hui,intr-un cuvant ducea o viata pacatoasa.
S-a intamplat sa aiba un accident grav la serviciu,lucra in constructii la calea ferata si cumva s-a rasturnat smoala fierbinte pe picioarele lui si a facut arsuri de gradul 4. A scapat cu viata dar a ramas beteag de picioare de atunci.

Pe cand statea in spital,un evanghelist a venit cu Biblia ca sa raspandeasca cuvantul Domnului iar pe fondul ala,strabunicul meu a fost castigat.
Asta am inteles ca se intampla in 40' pe vremea cand bunica mea nu era nici maritata...
Ca om ,el s-a schimbat total trecand de la viata sa pacatoasa la a unuia pocait.
Acum femeia lui se ratoia la el si cateodata ii mai si imbrancea si-l certa fara ca el sa-i zica nici"pis".Mi-a povestit mama o scena petrecuta intre ei care te lesina de ras:strabunicul,mare iubitor de animale si flori(mai cunoastem noi)era colectionar de porumbei si de crizanteme...Intr-o zi,vazand niste porumbei pe casa le-a aruncat niste paine din dragoste;strabunica s-a ratoit la el ca minte are,strica painea pe porumbei in loc sa o dea la gainile lor...A zis,a zis pana cand saracul a luat o scara s-a urcat pe casa si a strans painea ca sa faca voia nevestei si sa n-o mai supere :)
Pe mine,m-a iubit mult si am petrecut ani din copilarie mult in compania sa,umbland noi peste tot ca 2 tovarasi de nedespartit.
In pozele pe care le am cu dansul,peste tot apare cu Bibia lui de care era nedespartit si pe care o stia pe dinafara.Mi-l amintesc cum statea pe scaun in curte si canta cantece religioase toata ziua sau atunci cand lucra in gradina.

Fiind noi asa prieteni,m-am dus si la adunarea lor dar nu mi-a placut :)
Aveam 16 ani atunci insa mi-am dat seama ca sunt niste oameni falsi care doresc sa para altfel decat sunt iar eu aveam oroare de oameni falsi si care vb mult inca de mica :D
Imi pare rau si mereu regret ca dansul a fost atat de bun si de credincios dar ratacit si nu a avut sansa sa se pocaiasca in religia ortodoxa.
Dar nu mai este nimic de facut acum...

Last edited by Yasmina; 14.12.2014 at 06:40:26.
Reply With Quote