View Single Post
  #4  
Vechi 30.07.2020, 18:41:39
sergey sergey is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.02.2017
Mesaje: 30
Implicit

Iar cunoștințelor mele părintele le spunea, că „Maria își va schimba numele la vârsta de 60 de ani, el însă nu va mai fi viu atunci”.

Părintele știa chiar și numele meu de călugăriță. Maica Domnului i-a descoperit numele.

Părintele s-a așezat lângă mine, când eram doar noi în chilie, și mi-a spus: „Să știi, Maria, că atunci când se intră în monahism, in timpul tunderii se schimbă și numele, uneori se conferă nume bărbătești”.

Părintele vorbea în general. „Uite de exemplu există numele Arsenie, iar atunci când se tunde în monahism o femeie, se numește Arsenia”. Și părintele mă privea în ochi. Parcă îmi spunea mie personal.

Părintele se comporta ca un nebun pentru Hristos, umblând vara într-o pălărie găurită din paie, iar iarna într-un palton rupt și peticit cu pânză de cort. Se ruga pentru cei demonizați, unii dintre aceștia fiind atât de posedați, încât erau refuzați la Lavra Serghievska și la Peciora.

A văzut demonii cu ochii săi, dar spunea, de asemenea, că în Rusia există foarte mulți vrăjitori.

Reporterul:

Dar existau mulți vrăjitori care îl necăjeau pe părinte?

Bineînțeles că veneau vrăjitori.

Reporterul:

Și cum se lupta cu aceștia?

Recita Psalmul 26. Rugăciunea potrivită, Psalmul 26. Dar probabil că mai puternic împotriva acestora este Psalmul 26.

Veniseră împreună cu noi oameni și mai târziu am aflat că aceștia se ocupau cu vrăjitoria. Și înțelegeți, părintele avea față de toți aceiași atitudine. Chiar și față de aceștia. În comunicare nu se observa că părintele îi disprețuiește, îi înjosește. Avea aceiași atitudine. Însă atunci când îl vizitau spunea, „să vă duceți la împărtășanie în urma tuturor”. Și chiar îi împărtășea.

Reporterul:

Păi și cum așa se preocupau cu vrăjitoria și se și împărtășeau?

Da, se apropiau de Sfântul Potir. Părintele îi binecuvânta, probabil că părintele se ruga pentru ei.

Cântec bisericesc: Doamne salvează-mă. Doamne, auzi-mă. Prea Sfânta Născătoare de Dumnezeu miluiește-mă.

Doamne ajută-o.

Părintele alunga demonii.

O bătrânică, de fapt nu era chiar bătrână, lătra, iar eu mă gândeam, cine oare latră, apoi am văzut că doi bărbați cu greu o duceau la braț pentru că femeia se împotrivea, având în ea multă forță.

Părintele a ieșit și a zis: „Frați și surori, cine postește lunea, vă rog, să o luați”.

Două bătrânele au luat-o, și femeia demonizată le-a urmat fără împotrivire.

Părintele le-a însemnat cu semnul Sfintei Cruci, iar eu, aflându-mă mai departe am auzit doar „Maria”, și nu mai știu ce, și femeia a început să cânte rugăciunea și a devenit „adevărată”.

Reporterul:

A ieșit demonul, da?

Da.

Părintele le interzicea să vorbească.

Părintele alunga și demonii.

Reporterul:

Dar referitor la postul de luni, părintele insista foarte mult?

Da, foarte mult. Părintele îmi spunea, atunci când eu țineam deja postul de luni: „Foarte bine faci că ții post lunea. Omul care postește lunea are o foarte mare putere”.

Părintele spunea că, atunci când te vei prezenta la Înfricoșătoarea Judecată, îți vor fi date aripi, dacă vei respecta cum se cuvine ziua de luni.

În numele Domnului Dumnezeu….

Text în slavonă veche – rugaciuni in slava veche

L-a început îl înjurau pe părintele. Au fost multe astfel de cazuri. Îi ziceau ghebosul, bestie, astea erau primele lor cuvinte, bestie. Părintele tăcea, nu le răspundea demonilor, zicea că nu trebuie să vorbești cu dracii. Nu le acorda nici cea mai mică atenție. Și atunci văzând că nu le răspunde, începeau să-l laude, zicând: ești sfânt, ești înalt și ne arzi în foc.

Atunci părintele zicea cu autoritate, uneori chiar ridicând vocea: Tăceți! Sunt un mare păcătos. Mereu spunea: „Sunt un mare păcătos”. Și atunci demonii amuțeau imediat.

Nepoata părintelui Nicolae

Valentina SOLONȚEVA

Mai apoi părintele era vizitat de persoane din Moscova, din Abhazia, din Uzbekistan, și părintele le citea rugăciunile de alungare a demonilor.

Am văzut personal cum citea rugăciunile de alungare a demonilor și era foarte îngrozitor.

Mult timp a locuit Eugenia de la Moscova, dar nu mai știu ce a făcut mai târziu, nu mai știu ce face, probabil că a decedat de mult. Mai târziu părintele a primit binecuvântare să se roage pentru ea ca pentru o persoană decedată.

E ceva înfricoșător, țipă, latră, apoi cade și peste un oarecare timp zicea: părinte, te-am înjurat?

Și îmi amintesc cum veniserăm cu mătușa Clava, dormeam pe jos, nu dormeam pe pat, ci pe jos, ne dureau coastele, nici nu aveai posibilitate să te întorci, era zăpușeală.

La ora 4:00 dimineața suna deșteptătorul, nu mai știu, la ora 5, sau ora 6 ne deșteptau. Sculați-vă pentru rugăciune. Nu aveai nici un chef să te trezești atât de devreme.

Îi ziceam lui mătușa Clava: mergem să ne rugăm acum și iarăși ne culcăm, Mătușă Clava, trebuie să ne mai culcăm. Decedata iubea să doarmă.

Stăteam la rugăciune și această Eugenia zice: Ei, bine, acum se va termina rugăciunea și ne vom culca. Eu voi dormi. Bunicuțele ziceau: sigur, sigur, tu nu ai dormit toată noaptea.

Eugenia le răspundea: am dormit toată noaptea, dar vreau să mai dorm.

Și eu ziceam: „Mătușa Clava, vorbește despre noi. Uite ce se petrece”. Și ne trecea tot somnul.
Reply With Quote