View Single Post
  #8  
Vechi 30.07.2020, 19:11:31
sergey sergey is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.02.2017
Mesaje: 30
Implicit

Despre aceasta își amintea des una dintre fiicele sale duhovnicești, vrednice de amintire, Stefanida, maica Rafaila, care avea grijă de chilie, iar egumenul Varlaam, starețul Mănăstirii Belogorsk, care a trecut la domnul în anul 1994, și schimonahia Stefania, vorbeau întotdeauna deschis despre asta și nu le binecuvântau, pentru că părintele Nicolae atenționa personal.

Părintele spunea, că trebuie să ne numim creștini, iar dacă ne numim cetățeni, înseamnă că ne lipim de cele ale lumii. Cuvântul cetățean este un cuvânt laic și noi înșine parcă devenim de acord cu asta, că suntem cetățeni.

Reporterul:

Adică noi nu trebuie să semnăm nicăieri sub cuvântul „cetățean”.

Da. Așa este.

Părintele a dat următorul exemplu. La o uzină lucra un pictor, care de asemenea îl vizita pe părintele. Și pictorul scria toate cele care trebuiau scrise. La un moment dat trebuia să scrie Slavă URSS, și pictorul i-a spus șefului: „Nu am să scriu asta. Eu scriu doar o singură „Slavă”, „Slavă lui Dumnezeu”. Iar asta n-am să scriu”.

Reporterul:

Ce spunea părintele despre viitorul Rusiei? Ce ne așteaptă? Ce spunea despre viitorul bisericii, despre timpurile lui Antihrist?

Părintele spunea că va fi Antihrist, ne spunea să nu luăm pașapoarte.

Mie personal mi-a spus: „Nu lua pașaportul”.

Reporterul:

Este vorba de acel pașaport roșu, da?

Este vorba de acesta rusesc, pașaportul roșu l-am luat deja. L-am luat deja mai devreme.

Veniserăm la părintele și i-am spus: „Părinte Nicolae, dar au am luat deja pașaportul. Nici nu m-am gândit. L-am luat”.

Părintele a răspuns: „L-ai luat? Ei bine, următorul însă rusesc să nu-l accepți niciodată.
Pentru că dacă-l vei accepta vei fi deja cu un picior în iad”.

Se simțea foarte rău, slab, dar binecuvânta, și spunea, ca să nu schimbăm pașapoartele.

Îmi amintesc un astfel de caz, pe care l-am mai povestit. Veniseră din Ciusovskie Gorodki Ana, care spunea că este foarte presată să accepte pașaportul. Părintele i-a spus: „Să nu accepți pașaportul! Să nu-l accepți! Nu-i voie să primești pașaportul”.

Atunci Ana i-a spus părintelui: „Atunci binecuvântați-mă pentru mucenicie”. Părintele a ridicat mâna și a binecuvântat-o, zicând: „Da, e mai bine să mori, decât să accepți aceste acte”.

Părintele spunea că atunci când vor da pașapoarte, cartele, cipuri…

Reporterul:

Așa a și spus, cipuri?

Nu, nu zicea cipuri. Zicea „ștampile”, da, „ștampile”.

Atunci când vor da ștampile, aveți grijă să nu luați. Pentru că toate acestea sunt foarte înfricoșătoare, ale lui Antihrist sunt. Va veni Antihristul.

Părintele zicea, cum să accepți carnetul de partid și să-l porți în buzunar. Deși nu se vede, dar deja s-a alipit de Lenin, de partidul lui Lenin. Și asta în mod nevăzut.

La fel și în cazul celorlalte, dacă vei lua pașaportul, alte hârtii, în chip nevăzut te alipești, dar nu de Dumnezeu, ci cele satanice de satana se alipesc.

Părintele spunea că înainte de a aplica ștampila adevărată, poporul va fi inundat de hârtii.

Reporterul:

Înainte ca să aplice ștampila lui Antihrist, poporul va fi inundat de hârtii, da?

Da, părintele așa s-a exprimat. Mai întâi vor ne vor inunda cu hârtii, iar apoi va urma ștampila. Părintele a dat de înțeles, că în prezent toate aceste pașapoarte sun hârtii, vor inunda oamenii cu hârtii, oamenii se vor obișnui, iar apoi deja vor aplica adevărata ștampilă.

Părintele chiar așa și spunea, că nu vor aplica ștampila de la început pentru că nimeni nu o va accepta, nu o va accepta, ci vor înțelege imediat, iar aceste hârtii, parcă lipsesc de minte, și mai apoi oamenii vor accepta ștampila. Părintele se exprima în acest fel. „Mai întâi ne vor inunda cu hârtii, iar apoi va urma și ștampila”.

Reporterul:

Părintele nu binecuvânta să se accepte nici pașapoartele roșii, da?

Da. Pentru că părintele i-a spus mamei, așa a binecuvântat-o, suspinând, că Maria este încă tânără. Iar mamei i-a spus: „Să nu accepți pașaportul”.

Reporterul:

Dar până atunci avea pașaport?

Avea un pașaport verde. Avea verde.

Femeia a povestit, că au venit acasă și i-au spus, că celor fără pașaport nu le vor da pensie. Și bineînțeles că din cauza credinței puține și neascultare de părintele, a acceptat pașaportul.

Dar atunci când veniseră la părintele, în timpul binecuvântării, părintele a întrebat-o dacă a luat pașaportul. Femeia a recunoscut că a acceptat și părintele a spus, suspinând: Ah, greu îți va fi să treci vămile.

Iar despre următorul îmi amintesc că părintele zicea, că vor fi pașapoarte jidovești, care în nici un caz nu trebuiesc acceptate.

Reporterul:

Adică acestea roșii?

Da, probabil că acestea care sunt eliberate acum, pentru că la putere se află evreii, și probabil de asta se numesc pașapoarte jidovești. De la ei vine asta. Părintele așa le numea, „pașapoarte jidovești”.

Reporterul:

Dar părintele nu spunea nimic de cifrele de șase.

Nu-mi amintesc asta.

Știu doar că despre aceste pașapoarte jidovești spunea, că nici într-un caz nu trebuie acceptate.

Reporterul:

Dar părintele nu spunea, vă vor atribui numere, după cum se procedează acum, cartele din plastic….

Acestea nici într-un caz nu trebuiesc acceptate.
Reply With Quote