View Single Post
  #8  
Vechi 17.05.2010, 21:05:09
4ndreea 4ndreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

O rugaciune pe care mi-a dat-o cineva mai demult:

Doamne, Dumnezeule ! Mare Imparate si fara de inceput, trimite, Doamne, pe Arhanghelul Tau Mihail spre ajutorul robului/roabei tale (nume), ca sa ma scoata de la vrajmasii mei, cei vazuti si cei nevazuti.
O ! Dumnezeiescule Mihaile, mare Arhanghele, al dracilor sfaramatorule, cearta pre toti cei ce se lupta cu mine, fa-i pre dansii ca pe niste oi ; si-i sfarama pe dansii ca praful de pe fata pamantului.
O ! Minunatule si Dumnezeiescule Mihaile, mare Arhanghele, cel cu sase aripi, intaiule Domn si Voievod al Cerestilor puteri.
O ! Minunatule Mare Arhanghele Mihaile, pazitor al celor negraite, fii mie ajutor intru toate nevoile : intru scarbe, intru mahniri, in cai, in rauri si in mare liman. Si ma izbaveste, Mare Arhanghele Mihaile, de toata inselaciunea diavoleasca, cand ma vei auzi pe mine robul/roaba ta (nume) rugandu-ma Tie si chemand numele Tau cel Sfant ! Grabeste spre ajutorul meu si auzi rugaciunea mea.
O ! Mare Arhanghele Mihaile, biruieste pe toti cei ce se impotrivesc mie, cu puterea cinstitei si de viata facatoarei Cruci a Domnului, cu rugaciunea Prea Sfintei Nascatoare de Dumnezeu,cu a Sfintilor Ingeri si Apostoli, cu a Sfantului Marelui Facator de minuni Nicolae, cu a Sfantului Prooroc Ilie, cu a Sfintilor Marilor Mucenici Gheorghe purtatorul de biruinta si Dimitrie izvoratorul de Mir, Teodor Tiron, Teodor Stratilat si Ioan cel Nou, cu a Sfintilor Marilor Mucenici Nechita, Eustratie, Mercurie si Hristofor, cu a cuviosilor Parinti si cu a cuviosilor Ierarhi, mucenici si mucenite si cu a sfintelor cerestilor puteri. Amin.
O ! Mare Arhanghele Mihaile, ajuta-mi mie pacatosului robului tau (nume) si ma izbaveste : de cutremur, de potop, de foc, de sabie, de boli, de necazuri si de naprasnica moarte si de tot raul, de inselatorul vrajmas si de furtuna cea fara de veste si de cel viclean ma izbaveste.
O ! Mare Arhistrategule al Domului, ajuta-mi totdeauna, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.
Reply With Quote