View Single Post
  #35  
Vechi 20.07.2017, 13:16:08
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Implicit

Citat:
În prealabil postat de SerOund Vezi mesajul
Ce legatura are limba in care ma rog? Logic in romana ca o stiu cu 30-40% mai bine ca engleza. Dar care e ideea a ceea ce ai spus? De ce mi-ai vorbit asa cu "engleza din games" ? Daca o citeam din rahaturile de manuale de la scoala nu era tot aia? Eu stiu mult mai multa engleza decat se preda la scoala mea ,materie putina ,repetitiva ,jalnica ,dar obligatorie ,cu teme multe si enervanta.
Nu te inteleg. Care e problema daca iau calitati din jocuri? Care e ?
Imagineaza-ti ca esti un baiat ,si ai o mamaie la tine. Iti zice sa cumperi multa faina. Initial ea iti spune sa iei de la un magazin ,numit MAGAZIN (foarte inspirat ,stiu). Dar tu te duci la altul ,numit GAMES care are o promotie de 150g faina gratis. O iei pe aia ,lui mamaie ii place faina dar te intreaba de unde. Zici din GAMES. Ea incepe sa te certe ,ca nu face mancare cu faina in GAMES. Fix asa ai fost tu acum, Ca mamaie asta.
Jocurile au unele calitati ,dar tu nu le joci pentru calitatile pe care le enumeri ci pentru starea de exaltare pe care ti-o dau ele.Desigur ca poti sa-ti dezvolti anumite calitati,dar ,din pacate,caruselul de culori si actiuni care se desfasoara cu o concentratie mult mai mare decat cele din viata reala,te pregatesc pentru o viata reala nefericita.Creierul nu face diferenta intre realitate si fictiune si daca-l formatezi cu jocuri,el va dori adrenalina din jocuri tot timpul inclusiv in realitate,realitatea nu-i va oferi asa ceva la intensitatea din jocuri asa ca ori vei intra in jocuri ori creierul va intra in starea de sevraj(tradusa prin depresie).Incet incet jocurile vor deveni realitatea iar adevarata realitate doar o corvoada din care vei dori sa evadezi ...conectandu-te la falsa realitate din jocuri.Cunosc cazuri de persoane foarte inteligente care puteau ajunge orice si-ar fi dorit in viata reala,acum tot ce isi doresc e sa se conecteze la joc.Faptul ca au o slujba e doar pentru ca trebuie sa plateasca curentul ,internetul si componentele calculatorului.
Reply With Quote