View Single Post
  #6  
Vechi 28.12.2012, 16:22:36
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am vazut si eu acel reportaj,un om extraordinar,nu poti decat sa taci si sa-l asculti.Mi-au ramas in memorie acele caiete cu gandurile sale,marturisesc ca mi-as dori enorm sa le citesc.Se spunea in reportaj de aceea echipa din UK care in anii 60-70 a venit sa faca un reportaj si despre parinte spuneau ceva de tipul:,,Cand privesti icoanele te pot impresiona dar situatia se schimba si mai mult cand imaginea din icoana se desprinde din chenarul de lemn si vine spre tine".Cred ca este cea mai buna definitie a impresiei pe care ti-o produce acest om sfant al lui Dumnezeu care in acel reportaj mergea inconjurat de sateni pe ulita satului intr-o imagine desprinsa parca din scrierile Parintilor Apostolici.Ce intelect,cata smerenie si dragoste,cata caldura umana si lumina in privire si gesturi.Il tinea de mana pe reporter precum un tata isi tine copilul,nimic fals,nimic premeditat,confirmand exceptional ca viata unui asemenea om nu este doar un model de traire ci este trairea Evangheliei,nu vorbe,ci chiar traire in Hristos.
Reply With Quote