View Single Post
  #58  
Vechi 06.01.2014, 10:54:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hitchens Vezi mesajul
Concluzia mea este ca dumnezeu alege sa nu-si foloseasca in totalitate puterile care l-ar ajuta sa incheie totul brusc cu un numar de oameni in rai si altul in iad, ci sa urmareasca firul omenirii. E cat de cat ok interpretarea?
Asa si asa.
La un moment dat tot o sa se incheie si va fi cam brusc pentru multi.

Citat:
Eu ma refeream la faptul ca intotdeauna o religie si-a dorit extinderea numarului de credinciosi si atunci cand una a trecut peste cealalta, s-a lasat cu sange, moarte si nu de putine ori, genocid.
Incearca si alta viziune: unii oameni s-au folosit de religie pentru a-si satisface dorinta de putere, glorie, etc.

Citat:
Dumnezeu este: Tatal - Fiul - Sfantul Duh
Fiul ar trebui sa aibe o mama, corect? Maria este mama lui. Dar Maria este om, care s-a nascut. Deci fiul s-a "nascut"(el nu are inceput) inaintea mamei?
Citat:
În prealabil postat de Hitchens Vezi mesajul
In viziua mea, nu poate o entitate sa aibe titlul de "tata" daca nu are doua componente obligatorii:
1 - o "mama" cu care a dat nastere la...
2 - un "copil"

Am invatat ca Tatal si Fiul sunt din totdeauna asta ar inseamna ca exista si o mama din totdeauna.
Daca intelegi ca o exceptie intareste regula, iti dai seama ca exceptia nu e chiar atat de greu de asimilat.
Plus, cele doua naturi ale lui Hristos: divina (nascut inainte de veci) si umana (nascut in timp).

Citat:
Ateul nu este destept. Ateul este intotdeauna insetat de cunoastere si cu fiecare informatie noua intiparita in creierul sau plin de neuroni, va fi mai putin prost ca mai inainte.
E o definitie ultrasimplista.
Exista o gama foarte variata de atei cu foarte multe motive (scuze?).
Inteligenta nu e neaparat legata de cantitatea de informatie.

Daca ar fi cum zici tu, un calculator cu un harddisk de 1TB va fi mai destept decat poti fi tu vreodata.

Citat:
De ce trebuie sa fim buni doar de frica iad-ului si nu puteam sa fim buni pentru ca avem umanitate si compasiune fata de semeni?
1. Nu zice nimeni ca asta trebuie sa fie motivatia.
Pentru inceput merge, dar trebuie sa reusesti sa mergi mai departe de atat.
CIne nu reuseste, ei bine..probabil ca si-a ratat chemarea

2. Pentru ca nu este in natura umana cazuta decat cel mult la un nivel superficial.
E nevoie de efort constient si ajutor de Sus (Har) ca sa ajungi acolo, adica omul sa se transforme (interior) in directia asta.

Citat:
Eu am o maserie tehnica insa in putinul timp liber incer sa imi aduc contributia in societatea. Sunt voluntar Pompieri/SMURD, unde contribuia mea infima a pus urmarul la salvarea a multor vieti, particip la acte de caritate ori de cate ori imi permite buzunarul si timpul. Nu am ranit niciodata pe nimeni si am iubit intotdeauna natura sub toate formele ei. Insa nu am facut asta pentru ca asa a zis cineva de sus si nici pentru a scapa de o eventuala pedeapsa. Voi unde credeti ca merit sa ajung?
Judecata asta apartine lui Dumnezeu.
Care nu cred ca are cont pe forum sa-ti raspunda, trebuie sa gasesti o alta cale sa-L intrebi.

Citat:
Am inteles cu Abel acum. Partea cu incestul sunt plauzibila. Trebuiau cumva sa se inmulteasca.
Incestul a devenit condamnabil prin prisma probemelor de ordin genetic care le genereaza, insa chiar si cand se stia de problema asta a fost practicat, mai ales in familii nobiliare si chiar pana nu de mult.

Foarte probabil ca la inceputurile inceputurilor, codul genetic era mai "curat", incestul nu a generat astfel de probleme.

Citat:
O sa povestesc o intamplare care m-a marcat. Acum cateva saptamani, intr-o duminica, ma intorceam de la pescuit cu prietenii. Am oprit, cum facem intotdeaua, la un magazin de cartier sa bem o cutie de coca-cola. Prin fata noastra trecea o batranica amarata care mergea greu. Unul din prietenii mei i-a dat 5 lei eu am ales sa o ajut sa treaca strada.
Eu fiind imbracat in camuflaj, bunica a crezut ca sunt in armata. Mi-a povestit ca fiul ei era in armata si era trista ca a decedat anul trecut de leucemie, iar la doua saptamani i-a murit sotul de suparare. Are o fiica maritata prin tari straine care nu o mai viziteaza. Era singura si bolnava si saraca. Am imbratisat-o, am consolat-o, i-am sarutat mana si i-am dat niste bani. M-a strans la piept ca pe copilul ei. De ce permite dumnezeu asa ceva? El nu plange cand vede asa ceva?
Unul din raspunsuri ar fi ca este asa ca sa dea unuia ca tine sansa sa ofere mai mult decat "niste bani" si cateva vorbe.
Pentru ca darauind, vei dobandi.

Al doilea, ca oamenii fac alegeri in viata iar alegerile au consecinte.
Noi de cele mai multe ori vedem doar consecintele si nefiind atotstiutori nu putem inelege ce alegeri au dus acolo.

Chiar omeneste daca stai sa te gandesti, a face doar un singur copil si a pune in el toata greutatea ta afectiva, e un risc asumat.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 06.01.2014 at 12:13:09.
Reply With Quote