Subiect: Carnea de porc
View Single Post
  #85  
Vechi 25.05.2016, 11:17:29
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

O!, frățiorii mei dragi, ce mult rătăciți pe căi străine, vâscoase și grele, în multe cuvinte și gândiri fără mântuire...
Ce multe ispitiri aveți și nu vreți să le biruiți în Domnul.

Ereticii cu ereziile lor, creștinii cu aroganță... Și inima mea tristă văzând acestea.

"Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei 22, 29)

Iată Lumina, Scriptura și puterea lui Dumnezeu:

"Mâncați tot ce se vinde în măcelărie, fără să întrebați nimic pentru cugetul vostru.
Căci "al Domnului este pământul și plinirea lui". (I Corinteni 10, 25-26)


Acum va-ți lămurit cum e cu mâncatul porcului? Iată acum aveți Lumina. Umblați în lumină.

"Căci fiii veacului acestuia sunt mai înțelepți în neamul lor decât fiii luminii." (Luca 16, 8)
"Să lepădăm dar lucrurile întunericului și să ne îmbrăcăm cu armele luminii." (Romani 13, 12)
"Altădată erați întuneric, iar acum sunteți lumină întru Domnul; umblați ca fii ai luminii!" (Efeseni 5, 8)


Citiți cât mai mult din Noul Testament și căutați să memorați cât mai mult de acolo, ca să vă feriți de hristoșii mincinoși din ereziile neo-protestante, sau de orice fel, să biruiți mai ușor înșelările și să alergați mai cu folos spre mântuire.

Hristos a înviat, frățiorii mei !
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 25.05.2016 at 11:30:10.
Reply With Quote