View Single Post
  #7  
Vechi 21.07.2018, 20:46:20
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Eu cel mai mult stateam la mănăstirea din parva si la cea din nuseni,dar eram cumva integrat in comunitatea monahala,in special cu cei de la parva.Nu mi-au placut niciodată pelerinaje organizate sau tabere,fiindca pierzi destul de mult din esenta,devi doar un grup care face activități împreună,nu poti deveni parte ,temporară măcar,a comunității de acolo.Țin minte o lirurghie de noapte in paraclisul de la nuseni....eram singurul "intrus",dar a fost cel mai intim moment spiritual(colectiv).Deci tipul asta de intalnire as vrea sa il initiez,sau in astfel de cadru....
Și dacă ai merge cu grup de pe forum la mănăstire tot ai fi alături de mai mulți.

Ca primă experiență în mănăstire e bună orice formă de apropiere, eu am fost mai demult la Oașa într-o tabără, nu ni s-a servit carne doar regim lactovegetarian la trapeză, lunea, miercurea și vinerea doar vegetarian și în sărbători parcă am mâncat pește.

Program de slujbe Athonit, de la 3 noaptea începeau slujbele doar la lumina lumânării și acolo te simțeai oarecum într-o contemplație insolită, Liturghia se termina în jur de 7 și ceva parcă, la 8 masa, după ascultări și munci cu călugării prin mănăstire.
În fiecare zi agape și sinaxă pe tematica taberei sau diferite drumeții de recreere.

Înainte de sărbători privegheri lungi, chiar simțeai Harul mânăstirii, unii se spovedeau de pe la 3 noaptea, fiecare se ruga în vreun cotlon, nici nu știai care pe unde e și nici nu aveai de ce, atmosfera era prea încărcată spiritual să te preocupi cu altceva.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote