View Single Post
  #5  
Vechi 14.10.2014, 09:46:07
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Cred ca pui problema gresit si ca urmaresti scopuri de nerealizat la nivelul respectiv si ca de fapt "convertirea" este o proiectie a dorintei tale ca toti sa se mantuiasca. Poate pe temeiul a ce zidesti tu peste ani de zile Dumnezeu va schimba viata copilului care oricum nu are nici putere de a decide pentru el.

Orice fiinta umana are etape de dezvoltare. Copilaria este una dintre acestea.
Educatia pentru un copil trebuie sa aiba piloni, niste slapi puternici, principii majore in jurul careia sa fie conturata:


1. Binele si raul. Etica morala ortodoxa.
O definire destul de clara si in viziune ortodoxa a notiunii de bine si de rau. Cu exemple.
Asta este unul din stalpii educatiei.
Si in plus o "experimentare" a raului dar si a binelui.

Adica un copil trebuie pus in situatia de a face bine dar si de a "face rau", de a constientiza un rau, de a-l identifica, de a memora situatia.

2. Asumarea lui Dumnezeu ca fiinta si persoana. Asumarea Sfintilor si a Bisericii.
Ca realitate vesnica si ca sens fundamental al vietii.

3. Asocierea pozitiva si buna intre Dumnezeu, bine, respectarea valorilor Bisericii.
Poate mers la cateva biserici frumoase si altele asemenea.
Dumnezeu este pentru suflet in primul rand si in jurul sufletului ar trebui concentrat tot efortul.

Educatia presupune atat asumarea unor notiuni teoretice, de invatatura, dar mai ales PRACTICA.
La nivelul unui copil esentiala este LOGICA PENTRU CARE "FACE" un lucru, dar si "practica".
Educatia corecta inseamna sa pui copilul sa faca.

Eu personal as axa lectiile intregi pe "practica". Pe a transforma copiii in ceva mai bun.
Iar teoria se aseaza usor peste practica.


Tine cont ca nu esti singur in misiunea ta. Iar scopul profesorului este de a sadi temeinic o samanta in inima copilului, de a uda pe cat posibil si de a ingriji samanta "binelui care rodeste". Iar Dumnezeu va zidi in continuare pe ce ai sadit tu despre Dumnezeu in inima copilului. Daca ai sadit fraze seci si reci atunci cu o inima seaca si uscata nu prea mai ai ce face.

Sunt suficiente cateva exercitii si exemple pentru a transforma complet un copil si o clasa.

Iar un copil va iesi de la o lectie de religie cu: cateva exemple in care stie sa faca bine, cu notiunea de Dumnezeu si respectare a Lui si asumare ca fiinta care are grija de noi toata viata.


Cam asta incerc eu sa o educ pe fetita mea. Teoria nu tine la nivelul copilulu; bucuria, asocierea pozitiva, exemplele de lucrare a binelui da. Astea raman pentru toata viata in inima copilului. Cred ca este suficient la nivelul respectiv, vorbesc despre copii in clasele 1-4.

Last edited by gpalama; 14.10.2014 at 10:11:32.
Reply With Quote