View Single Post
  #105  
Vechi 12.11.2013, 21:03:49
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Acum va respecta "convingerile", dar aveti vreo garantie ca vi le va respecta si mai tarziu, peste vreo 3 ani ? Va luati pe umeri un jug greu. Este drept, il veti purta impreuna cu Hristos, caci jugul se duce numai in doi, dar trebuie sa fiti constienta de faptul ca unde nu este credinta in Dumnezeu se manifesta cu mai multa putere lucrarea vicleana a diavolului.

Cele mai multe femei care se afla astazi rastignite zilnic de sotul lor, candva, au fost convinse ca au ales bine.

Mi se pare absurda rezerva fata de sarutarea icoanelor. Adica, accepta sa fie botezat in cristelnita, in vazul tuturor, dar nu accepta sa sarute o icoana. Pai, ce sa zic, accepta greul si refuza usorul. Ciudat, nu? Sarind peste acest aspect, eu gandesc astfel: daca as fi ateu, as privi spre icoana ca spre un lemn colorat; de ce sa nu sarut un lemn gol, de dragul viitoarei mele sotii ? Ciudata abordare.

Repet, va luati asupra un jug pe care nu veti avea puterea sa'l duceti decat impreuna cu Hristos.
Ancorati'va puternic in credinta si in rugaciune. Veti avea nevoie. Nu atat acum, cat peste 2-3 ani.
Cea mai bun dovada ca ateii sunt stapanati de duhul vicleanului este faptul ca refuza sarutatul icoanei, si mai ales a crucii lui Hristos, si mai grav! Sunt posedati de cel rau! Mai cunosc oameni ca acesta.
Reply With Quote