View Single Post
  #5  
Vechi 22.01.2024, 16:07:44
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.289
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Moroco
In adancul inimii oricui e Imparatia Cerurilor si nicidecum diavolul.
Nu știu dacă e așa de vreme ce Diadoh al Foticeei din Filocalie spune altfel. Are un cuvânt greu mai ales dacă vorbim de adâncul inimii care este un loc foarte înalt duhovnicesc de care foarte puțini pot vorbi cu autoritate. Sf. Diadoh este unul dintre cei care poate vorbi cu autoritate de vreme ce este o mare influență isihastă.

Citat:
În prealabil postat de Moroco
In adancul inimii oricui e Imparatia Cerurilor si nicidecum diavolul.
Așa mi se pare și mie, nu e doar satana care împinge omul dar și omul din propria voință poate să-i facă competiție satanei, asta fiind un lucru foarte întunecat, mai ales dacă-l poate chiar depăși.
Dragul Domnului Iisus, al meu mai putzin fiindca ma tooot contrazici, textul asta
Citat:
Sfântul Diadoh al Foticeei zice că, prin Botez, diavolul iese din adâncul inimii omului, pentru că acolo își avea sălașul. Adică, înainte de Botez, prin naștere, omul are energia diavolului în adâncul inimii sale. Iar, prin Botez, această energie iese de acolo, și în adâncul inimii vine harul lui Hristos. Când omul păcătuiește în continuare, acest har se acoperă, dar nu mai iese. Nu mai iese, neîngăduind diavolului să intre în adâncul inimii. Fiindcă, după Botez, diavolul se războiește cu noi din afară, din jurul inimii, nu dinlăuntru. (...) Și astfel, prin Botez, e ca și cum ne-am face un vaccin duhovnicesc.
trebuie inteles in sensul ca adancul inimii omului vechi e adancul inimii lumii, si acolo in aduncul tuturor faradelegilor si pacatelor lumii locuieste satana si diavolii, deci prin botez, prin lepadare de lume, omul nou credincios iese din lumea stapanita de diavoli, scapand astfel de judecata si de osanda cu care lumea a si fost judecata prin Lege si va fi pedepsita pana la sfarsit. Cel botezat nu mai apartine lumii in a carui adanc de inima moarta stapaneste satana. Partasia, preteshugul, tovarashia cu lumea sau cu oamenii din lume te face pasibil de pedeapsa oricat ai fi de botezat!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 22.01.2024 at 16:10:38.
Reply With Quote