View Single Post
  #130  
Vechi 03.10.2008, 07:51:41
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
Citat:
În prealabil postat de vasinec

P.S. Totusi, sectantul o cinsteste pe Maica Domnului, dar nu i se inchina. De asemenea, stie ce este acela un sfant, dar nu i se inchina (asa ne-au invatat Sfintii Apostoli).

asta doar asa la nivel teoretic pt ca realitatea sta altfel, sa fi vezi ce cuvinte aveau despre Maica Domnului anumiti penticostali, si-ti dau si linku daca nu crezi, pe Maria o numeau o simpla faptura pe care Iisus Hristos nu a bagat-o in seama nu a numit-o mama niciodata si ea n-a avut absolut nici un rol in planul lui Dumnezeu, sfintii nu-i considerati mai mult decat niste oameni morti care nu inseamna nimic pt voi, nici viata lor nu va e pilda nici scrierile lor invataminte! si inca ceva , de cand se inchina ortodocsii la Maica Domnului sau la Sfinti? frate, ai citit teologia ortodoxa?
1. Nu este nevoie sa-mi dati link-ul. Poate au exagerat incecand sa raspunda la exagerarile pe care dvs. le faceti. Eu am ascultat multe slujbe si cuvantari ortodoxe. In mod clar, Maica Domnului era pusa mai presus decat Domnul Iisus Hristos.

"Sfintii Apostoli au cinstit in chip deosebit pe Maica Domnului."(am cules acest citat dintr-un articol ortodox:
http://www.crestinism-ortodox.ro/html/03/3k_prea_cinstirea_maicii_domnului.html ). Interesanta afirmatie. Am citit epistolele Sfintilor Apostoli si am constatat ca nici macar nu pomeneau despre Maica Domnului.

Referitor la Sfintii Apostoli: ii cinstim in mod deosebit prin faptul ca incercam sa urmam toate invataturile lor. Altii se roaga la Sfinti dar, in viata de zi cu zi, fac dupa cum ii mana poftele.
Reply With Quote