View Single Post
  #8  
Vechi 21.03.2018, 21:02:08
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sefuilie Vezi mesajul
F
Da un parinte sau un bunic ajuta destul de mult....am si acum un amic la 30 si ceva de ani care il trezeste bunica, il ajuta, ii pregateste dejunul...etc, pe cand eu de la 15 ani m-am trezit de la ora 5 dimineata sa pot merge la liceu, unul dintre cele mai bune cu speranta sa realizez ceva in viata.
Noi de obicei facem cafeaua sambata sau duminica,vremea slujirii lor a trecut,acum noi suntem cei care o ajutam,cei care o asteptam cu cafeaua facuta,noi o ajutam mai mult pe ea, ca ea pe noi. Dar cateodata ne mai face si ea surpriza, cand se scoala mai iute. Fiindca in casa exista un NOI,ea a slujit, acum, mai mult noi pe ea.

Ilie vremurile sau schimbat ,casatorii sunt mai putine, divorturi mai multe. E o vreme in care e tot mai greu sa te casatoresti si e tot mai greu sa pastrezi casatoria. E o lupta mare ca sa pastrezi casatoria in zi de azi. Tot felul de "Inovatii imbecile" aparent nevinovate, dar de multe ori cu mare impact asupra oamenilor ,gen retele sociale. Societatea pana acum nu a facut niste studii reale, de impact asupra oamenilor,tinerilor, familiilor.Cate familii se despart datorita neoranduiele promovate de Fb? Stie cineva ?... Mai sunt cateva articole care spun ca de fapt promoveaza neoranduiala,violenta aceste retele. Au aparut in sfarsit cateva articole dupa megascandalul Cambridge Analytica.Atunci societatea se trezeste, cand e scuturata mai tare.In rest catinel,catinel,sontac,sontac. Banu frate sa mearga !Dar omul ?...

Am vazut un caz pe un forum un tanar avea doi copii si sotia nu mai suporta apropierea sexuala, dupa a doua nastere dar trecusera ceva ani ,cred ca aveau in jur de 35 de ani.Barbatul stia ca ea nu avea pe nimeni.Omul ce mi-a placut, se plansese acolo mai multe luni si era de neoprit in ideea lui, nu vroia sa isi gaseasca amanta chiar daca scartaia treaba cu sotia.A realizat ca e aiurea sa pastrezi copii,iar ei(sotii) sa fie fiecare cu treaba lui. A incercat sa aiba rabdare cu ea in fel si chip ii intreba pe psihologi te miri cate. Ce m-a mirat desi omul avea principii ,nu am vazut cat am citit sa fi zis niciodata de Dumnezeu. El credincios sau nu,daca e necredincios cu atat mai mult mi-a placut vointa lui. Lui Dumnezeu asta ii place oamenii care fac , nu care zic.
Vezi ca ai PM.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote