View Single Post
  #32  
Vechi 17.02.2014, 05:00:50
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

1.Stiu ce inseamna "Bogdaproste". Cineva a spus ca este doar o fraza mistica care poate fi spusa sau ba. Am vrut doar sa spun ca nu e de ieri, de azi in limbajul nostru, ci nu e deloc de lepadat.

2. Ati luat-o putin inainte si ati inteles gresit. Nu am pomenit de palinca ptr. ca ar fi un obicei bun si canonic. Cand am zis de palinca, vorbeam de "bogdaproste", nu de palinca. Se poate scoate palinca din fraza.
Sunt constienta ca palinca nu e ideala ptr. pomana. Oamenii din satul bunicii cam fac totul in casa, si fiind sat de munte nu au vie. Plainca care o duc e facuta de ei. Bunica nu a dus niciodata plainca cand avea vin in casa. Nu vreau sa le aprob obiceiul, ci doar sa descriu putin cum e situatia acolo.
Nu toti din Transilvania duc palinca.

3. Eu ma gandeam la moarte in sens ateist mai mult. Adica, mori si gata, te evapori, nu mai existi, ceea ce nu are nici un sens. Si cei care ajung in iad, exista, chiar daca din punct de vedere sufletesc iadul este o a doua moarte. Nu mai stiu care Parinte a spus ca e gresit sa spunem morti, caci nu exista moarte. Se referea si la moartea in sens ateist, dar si la Invierea Lui Hristos. Dansul a explicat mai frumos si mai bine decat mine.
*
Revin.
Reply With Quote