View Single Post
  #35  
Vechi 04.04.2014, 22:38:46
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Unii vor zice ca sunt superstitioasa,mistica sau impresionabila...dar chiar acum inaite de Sambata Mortilor mi-am visat rudele din nou :)
Nu cine stie ce,un vis cat de poate de normal,imi vizitam locurile copilariei ,locuri care apartin traiul in comun cu aceste rude decedate.
Nu i-am mai visat ,de anul trecut cand cineva flamand s-a indestulat cu salata mea de cartofi,facuta de 4 Iulie...
Si intotdeauna visez persoana pt care pomenirea conta cel mai mult deoarece era o credincioasa dedicata,care la randul dansei se tinea de pomenirea mortilor cu mult sarg.

Spre rusinea mea trebuie sa recunosc,ca nu intentionam sa merg la biserica astazi cu Pomelnic,insa asta este modalitatea prin care alarma de pomenire lucreaza,ii visez si las la o parte blazarile,oboseala sau lenea unei zile ploioase si merg si-i pomenesc :)
Si mereu ma simt,usoara si ferice cand ma intorc acasa.
Si mie mi se intamla frecvent sa visez pe cei adormiti, mai ales atunci cand se apropie "soroacele"(de pomenire). La voi nu se fac pe toata perioada Postului parastase (in fiecare sambata) pt cei adormiti, sa dai un pomelnic la inceputul Postului pt toata perioada , sa fie pomeniti toate cele 6 sambete?

Sa vedeti ce am citit azi, in cartea pe care o citesc, un fel de interviu cu parintele Paisie Aghioritul : spune acolo sfintia sa ca nu se ruga niciodata in mod expres pt parintii d-lui, insa atunci cand era preocupat cu altele si trecea cu vederea rugaciunea pentru toti cei adormiti, mereu ii visa tocmai pe parinti, care si ei la randul lor ii apareau nelinistiti... Si mai spune si alte lucruri tulburatoare, cum a visat sfintia sa pe o femeie rea, zgarcita, dar care il iubise pe dansul, ca o scoteau din groapa si era foarte descompusa, hidoasa, dar voia sa il imbratiseze, iar dansul nu o refuza,nu se scarbeste de ea, si din acel moment (dupa acel vis) incepe sa se roage pt dansa, si mai apoi viseaza o groapa plina cu oameni murdari si descompusi, si pe femeia cu pricina undeva mai sus, mai curata, mai fericita, si un inger alaturi care ii stergea fata... Prin asta vrea parintele sa arate cate putere si importanta poate avea rugaciunea pt cei adormiti...
Acum intreb si eu: cand am dat sarindarul (pomelnicul adormitilor pt toate sambetele din marele Post), cred ca eram obosita :) ca am sarit cateva persoane pe care le trec de obicei pe toate pomelnicele :); ce ar tb sa fac, sa rog parintele sa mai adauge, sau e suficient " cu tot neamul lor cel adormit"?

Last edited by fallen; 04.04.2014 at 22:42:55.
Reply With Quote