View Single Post
  #40  
Vechi 07.04.2014, 22:45:31
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Da, ?tiu :). Se pare ca batranele sunt mai sanatoase, mai in putere si mai putin ocupate decat noi :). Normal ca e bine sa fie acolo macar o persoana din familie, cand se face slujba de pomenire. Cred ca am ajuns si eu odata macar la timp, in drum spre/de la piata, in rest ori am ajuns prea tarziu, ori nu am putut sta ca ma grabeam, parca cine stie ce casa grea as avea, copii, animale si oameni la camp :). Ma uit insa ca-s persoane mult mai in varsta, care, cu ajutorul lui Dumnezeu, ajung de 3-4 ori pe saptamana la biserica, fac si coliva, mai dau si o mana de ajutor la curatenie si la gradina, si probabil ca rezolva si pe acasa ce au de facut :). Deci, cu voia lui Dumnezeu, se rezolva toate, doar ca poate noi nu avem suficienta experienta si pare o lupta grea, peste puterile noastre, poate pt ca nu stim sa-I cerem ajutorul ???
Batranetea iti aduce ca avantaj timpul liber insa putini sunt acei batrani care sunt si sanatosi si energetici,asa ca pana la urma trebuie sa ne facem timp de credinta inca de tineri cat suntem sanatosi si in putere.
De fapt ca sa-l citez pe un barbat care a avut experienta mortii clinice si a fost trimis in iad:"o noua zi pe pamant este un adevarat miracol"!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote