View Single Post
  #9  
Vechi 16.08.2014, 14:20:27
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

În istoria României nu ducem lipsă de picanterii. Dacă e să ne referim doar la conducători, șirul ar consta din regi masoni, președinți atei și legionari discret (prea discret) mascați.
Poate spune poporul român că a avut vreun conducător ortodox cu adevărat? Sau măcar o conducere politică dispusă în mod real să asculte și cuvântul Bisericii? Sau măcar să arate respect/bunăcuviință față de Biserică?
Și care ar fi explicațiile?
Mai întâi, că Biserica are alte treburi rânduite de Conducătorul ei, altele decât deținerea puterii în stat sau reprezentarea în puterea politică. Iar oamenii ar trebui să știe și să țină cont de acest aspect.
În al doilea rând, faptul că unui așa popor ortodox i se cuvine un baci pe măsură. Când vom fi cu adevărat pătrunși de dorul după Dumnezeu, așa cum este el în Ortodoxie, și dispuși să avem o viață demnă de numele nostru de creștin, atunci poate că se vor ridica dintre noi și lideri politici ortodocși, pe care să-i voteze și de care să se bucure românii de pretutindeni.
Docamdată, notez faptul că ... progresăm. După mascaradele electorale din anii trecuți, am ajuns la nivelul cel mai înalt al trivialității: morfolirea sfintei credințe în noroiul pătimaș al intereselor politice.
Nu mai avem nimic sfânt, vai de copiii copiilor noștri...

P.S. Nu-mi pasă ce confesiune are președintele țării mele, îmi pasă în schimb ce fel de creștini suntem. Și, până la urma urmelor, ce fel de creștin sunt eu.
Dacă voi merge la vot voi face abstracție de orientarea religioasă a candidaților. Însă mai mult mă deranjează încropirea unei măști fariseice de ortodox, care exprimă oportunismul carieriștilor noștri de vocație și disprețul fără precedent față de popor și față de Biserică, decât declararea onestă, simplă, fără ostentație a confesiunii religioase, atunci când omul politic este solicitat expres să o precizeze.

România are nevoie de bărbați cinstiți, de oameni dintr-o bucată, că de curve și de trădători nu ducem lipsă.

Iar alegerea președintelui, sper să fiți de acord, nu e totuna cu numirea Patriarhului...