View Single Post
  #119  
Vechi 20.04.2016, 18:14:31
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Nu-ti face griji ca la biserica ta nu se pune accent pe apropierea intre oameni. De obicei, la ortodocsi, asta se intampla in strainatate, unde biserica are rolul de a-i uni pe romani. Si in sate, unde participa aproape toata comunitatea la toate evenimentele sociale si religioase.

Oamenii pot merge la biserica cu probleme si cu ispite mai mari ca ale tale si nu se stie cum ai reactiona daca le-ai cunoaste. Ia lucrurile asa cum sunt. caci stie Dumnezeu de ce sunt asa. Comuniunea in rugaciune este suficienta.

Exista si avantaje ca atmosfera e mai rece. Dupa slujba, oamenii se duc acasa tinand minte indemnul din predica, nu se mai abat la vorbire desarta cel mai adesea.

De inteles, te inteleg, caci la orase mari exista si blocuri in care, din cauza serviciilor sau a afacerilor, oamenilor le e frica unii de altii. Pur si simplu nu doresc sa-si faca de lucru cu oameni din afara sferelor lor de interes. Racirea relatiilor dintre oameni este o caracteristica a societatii noastre. O vorba populara spune ca atunci va veni sfarsitul lumii cand nu va mai exista carare de la un vecin la altul.
Racirea asta e cauzata exclusiv de bani, de material. Pe vremea lui Ceasca nu era asa, din cate am auzit si vazut cu ochii mei, lumea era mai buna.
In orice caz, nu e normal ce se intampla, nu imi place si nu sunt de acord cu acest comportament in biserica, asta imi arata ca nu exista dragoste de frati ci doar interes personal, mai bine zis spovedanie, slujbe si cuminecatura, interes pentru mantuirea proprie, dar fara iubire de aproapele, ori acestea nu prea se impaca una cu cealalta, e un egoism pur sa iti urmaresti doar mantuira personala fara sa iti pese de cei din jur.
Oare Hristos ne va intreba doar daca ne-am spovedit si impartasit si am luat parte la slujbe, nu ne va intreba si cum ne-am comportat cu fratii nostri, cum i-am tratat, cum i-am ajutat, chiar si daca am salutat, am spus o vorba buna?

Asta se vede si in comentariile de pe forum unde de multe ori credinciosi ortodocsi jignesc, ironizeaza desi se dau mari crestini, sfatuitori si cunoscatori.

Last edited by aubergine; 20.04.2016 at 18:27:14.