View Single Post
  #21  
Vechi 31.12.2011, 20:44:42
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
3. Lui Mihnea (o observatie)
(...)
Tu spui ca faci ce-ti spune tie unul sau altul din biserica, nota bene: dintre oameni, care nu este totusi Dumnezeu.
Omul este supus greselii si pacatului, chiar in biserica de pe pamant si ierarhia ei.
Te rog sa faci o diferenta.
Principiul infailibilității Bisericii îmi spune că greșelnicia oamenilor Bisericii nu se reflectă asupra negreșelniciei Bisericii în materie de credință și morală. Sună complicat ? În acest caz, vorba populară "nu fă ce face popa, fă ce spune popa" poate că sună mai simplu. În esență, este același lucru.
Cât de greșelnic era Sf. Petru ! El singur spune despre el: "sunt om păcătos". Dar Sf. Paul, coautor la masacrul primilor creștini ! Și totuși, noi credem și mărturisim că, atunci când apostolii se adresează bisericilor din Filipi, din Galata, etc prin scrisorile lor, ei sunt negreșelnici în materie de credință și morală. Ce anume vă face să credeți că acest mare dar al Spiritului Sfânt asupra Bisericii, care i-a luminat pe apostoli, care i-a luminat pe sfinții părinți sinodali secol după secol, și-a încetat exercițiul exact în epoca noastră ?

Citat:
Daca Dumnezeu iti cere si stii asta sigur, din Scripturi, atunci fa un lucru, sau refuza sa-l faci, dupa situatie. Dumnezeu nu-ti cere sa faci ceva rau si iti explica si ce si cum sa faci.
Daca un om, indiferent ca este laic, episcop, sau preot iti cere sa faci ceva, tu ai atunci datoria liberului arbitru sa judeci: "Ce spune Dumnezeu in situatia asta, ce inseamna ceea ce mi se cere sa fac? E bine sau rau?"
Nu pot, Sophia, fiindcă nu sunt protestant. Eu nu iau Biblia și înțeleg din ea după capul meu. Nici Sfânta Tradiție nu o iau și o interpretez după cum cred, nici cu liturgica nu fac așa. În timp ce întregul popor credincios este depozitar al comorii credinței, interpretarea ei este minister sacerdotal. Dumneata și cu mine am primit un tezaur ca pe o ladă de mare preț. Dar cheia nu este la noi.

Slujirea de a învăța în Biserică o au preoții. În mod deplin, numai Papa și episcopii Colegiului Apostolic. Ei sunt magiștri, adică învățători. Presbiterii și chiar diaconii participă și ei la slujirea aceasta, ca delegați ai celor de mai sus. Hai să ne mai vedem și lungul nasului !

Citat:
Daca fiecare din acele milioane de oameni ar sta o clipa si ar gandi si cauta in scripturile sale ce scrie cu adevarat, nu ar mai exista razboi de nici un fel pe pamant.
Am mari dubii că ar fi așa, Sophia. Interpretarea scripturilor fiecărei religii, și chiar interpretarea Sfintelor Scripturi după capul fiecăruia poate duce și chiar a dus la dezastre. Oamenii cred mai întâi în ceva, apoi interpretează Cartea într-un mod conform cu ceea ce cred ei dinainte și spun: "uite, asta zice Dumnezeu să facem". A crede contrariul înseamnă a crede în iluzia lui Luther. Realitatea istorică la puțin timp după aiureala protestantă arată că oamenii ajung la credințe diferite, ținând aceeași Biblie în mână. Până acolo ajung, încât nu mai e clar nici care e ziua Domnului, nici dacă este sau nu este viață după moarte. De aceea, eu am nevoie de Magisteriu, adică de oamenii care au primit de la Învățător abilitatea să învețe. Dacă nu mai știu care e ziua din săptămână în care trebuie să merg la biserică, ori dacă nu mai știu de e bine sau nu să mă rog pentru înaintașii mei, eu rezolv simplu: îi dau telefon preotului meu de la parohie. Când el îmi va spune că este un păcat să îmi apăr țara și familia de invadatori, că nu trebuie să răspund chemării autorității rânduite de a-mi face datoria în această privință și în această împrejurare, atunci exact așa am să spun și eu că trebuie făcut. Dar, la ultimul telefon, el nu mi-a spus nimic despre asta. Din fericire, nu a fost nevoie să-i pun asemenea întrebare și să ajute Domnul țara noastră, orașul și casa noastră, să nu trebuiască să i-o pun nici de acum înainte. Pentru vremuri de pace, Domnului să ne rugăm !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 31.12.2011 at 20:55:29.
Reply With Quote