View Single Post
  #3  
Vechi 19.07.2011, 01:14:46
korinna korinna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Cand ne chinuie orice neputinta trebuie sa cerem ajutorul Domnului, sa ne plangem Lui, singuri, prin propriile naostre forte nu putem scapa de ele.

"Rugaciunea mea voi varsa catre Domnul si Lui voi spune scarbele mele; ca s-a umplut sufletul meu de rautati si viata mea s-a apropiat de iad, si ca Iona ma rog: Dumnezeule, din stricaciune scoate-ma." (din Paraclisul Maicii Domnului)

E bine sa citesti si singur rugaciuni de pocainta, sa faci tu din proprie initiativa rugaciuni, citeste ce-ti este drag tie, numai citeste, fa matanii, dar i-ati singur canon.. tine post, fa tot ce-ti sta in putinta pentru indreptare si nu deznadajdui nicio clipa. Mergi la Sf. Maslu, nu mai zic de Sf. Liturghie Duminica, absolut tot ce iti sta in putinta. Sileste-te sa faci cat mai mult.

In plus plange-te Domnului ca unui prieten, uite Doamne starea in care ma aflu, ca nu reusesc sa scap de pacatul asta, te rog, ajuta-ma si nu ma lasa. Si Domnul iti ajuta, ca se milostiveste Multmilostivul. :) Si cand iti vine cumva iar ispita repede striga dupa ajutor, Doamne ajuta-ma! si e de ajuns... "Cheama-Ma in ziua necazului tau si iti voi da ajutorul Meu". De indata ce sesizam ispita Doamne iisuse ajuta-ma si sa vezi cum se risipeste si se calmeaza totul.

Domnul sa te binecuvanteze frate si sa te intareasca in lupta! Maica Domnului cu noi pacatosii! Amin.
__________________
"De-o fi una, de-o fi alta... Ce e scris si pentru noi,
Bucurosi le-om duce toate, de e pace de-i razboi."
Eminescu
Reply With Quote