View Single Post
  #3  
Vechi 05.01.2014, 04:52:17
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hitchens Vezi mesajul
3 - Adam si Eva au avut doi baieti Cain si Abel. Cain il omoara pe Abel si apoi impreuna cu sotia sa are un fiu pe nume Enoh. Sotia de unde a aparut?


Sper ca o sa fie o discutie interesanta.
Va multumesc
Nu ai citit Biblia, asa'i? Sau ai citit cu neatentie si pe sarite. Stiu asta ptr. ca si eu spuneam replica asta cand vroiam sa ii pun pe ortodocsi in incurcatura. Sf.Scriptura nu spune ca Adam si Eva au avut DOAR doi fii, pe Cain si Abel, ci ii mentioneaza pe dansii ptr. ca este primul omor care s'a petrecut. Am sa iti dau citat din Biblie.

'1.Aceasta este cartea neamului lui Adam . În ziua când l-a făcut Dumnezeu pe Adam, după chipul lui Dumnezeu l-a făcut. 2.Bărbat și femeie i-a făcut; și i-a binecuvântat și i-a numit cu numele de „om“ în ziua în care i-a făcut. 3.Adam a trăit două sute treizeci de ani și atunci i s'a născut un fiu după asemănarea sa și după chipul său și i-a pus numele Set. 4.Zilele pe care le-a trăit Adam după nașterea lui Set au fost șapte sute de ani; și i s'au născut fii și fiice. 5Iar de toate, zilele vieții lui Adam au fost nouă sute treizeci de ani; și a murit.'
http://www.biblia-bartolomeu.ro/index-C.php?id=VT-Fc-05

Ai idee cati copii poti sa nasti in noua sute trezeci de ani? Mai ales daca si in zilele noastre, o femeie poate sa nasca 20+ copii, si sunt cazuri.

Sotia lui Cain este sora lui, una din fiicele lui Adam si Eva. In Sf.Scriptura cand se spune "a cunoscut pe femeia sa", nu se refera la faptul ca a vazut-o ptr. prima data, ci la impreunare.

Si da, stiu. Urmeaza intrebarea: deci omenirea s-a inmultit prin incest? Nu ca teoria evolutiei ar spune altfel, dar cumva cand vine vb. de Dumnezeu e ceva ciudat. Daca ar fi sa o luam rational si dupa legile de azi, Adam si Eva sunt frati, din moment ce din Adam este scoata Eva, si nu este facuta separat.
Aici un articol bun, zic eu, daca vrei detalii:
Urmasii lui Adam si Eva s-au inmultit prin incest?
*
Ma indoiesc ca o sa iti lamuresti nelamuririle citind Biblia si talcuind-o singur. Asa s-au nascut tot felul de secte.

Daca esti interesat, iti recomand sa citesti cartea Pr.Serafim Rose. Dansul este un Parinte din SUA, din sec.trecut, ateu convertit la ortodoxie. Cartea se numeste: Cartea Facerii, crearea lumii si omul inceputurilor. Perspectiva crestin-ortodoxa

Explica f.bine si pe intelesul tuturor.

Last edited by Parascheva16; 05.01.2014 at 05:14:26.
Reply With Quote