View Single Post
  #304  
Vechi 26.01.2014, 16:02:20
ni-meni ni-meni is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2014
Religia: Protestant
Mesaje: 50
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si tu sa-mi zici cand esti dispus sa-ti insotesti afirmatiile cu argumente.
Ti-am dat citeva argumente in alt topic, si le-ai ignorat. Asa ca nu te mai plinge.


Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Bre, matalutza nici macar n-ai habar ce cred eu in primul rand.
De fapt, mi-am cam dat seama. Poate ca ai unele rezerve in ce priveste evolutia biologica, dar nu si in ce priveste big bang si relativitatea lui Einstein.

Situatia dumitale e mai grava decit a ateilor. Din punct de vedere strict intelectual, pentru ca ei macar inghit cu polonicul tot ce au invatat in scoala. Dumneata insa te consideri cumva superior prin faptul ca iti permiti sa alegi ce anume sa crezi dintre teoriile mainstream. Adica nu esti onest (intelectual vorbind), pentru ca cei care formuleaza teoriile oficiale intr-un domeniu, de ex. biologie, au exact aceeasi filozofie ca cei care formuleaza paradigmele din alt domeniu, de ex. fizica.

Iar din celalalt punct de vedere, singurul care conteaza de fapt, situatia dumitale e si mai grava. Cind se intimpla sa deschizi Biblia, vezi care e parerea lui Iisus insusi despre cei “lukewarm”. Da, situatia ateilor e mult mai buna decit cea a dumitale. Si a oricaror altor indivizi care se considera Crestini, acceptind in acelasi timp, intr-o masura mai mica sau mai mare, teoriile lumii.

Biblia mea spune ca intelepciunea lumii e nebunie in fata lui Dumnezeu. Biblia dumitale ce zice?


Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Esti fixat pe niste tipare, cara arata ca traiesti printre prosti gramada, care iau orice prostie care o scoti din gura drept cuvant din Biblie.
Atita timp cit e vorba de dumneata, propozitia de mai sus e in intregime adevarata.

Si inca o data: vrei sau nu sa aplicam lama lui Occam universului in care crezi cu atita patos, acela numit big bang? Daca chiar crezi ca teoria big bang e adevarata, de ce anume ti-e asa de frica?
Reply With Quote