Subiect: Daruri
View Single Post
  #5  
Vechi 29.10.2008, 08:27:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Atat de mult m-am bucurat cand am vazut ca ai venit pe acest topic Marina!!Am intalnit prin diferite postari mai ales tineri care,scriu ca ei vor sa se bucure de viata si de aceea nu iau prea in serios problema credintei.
Deschizand acest topic am vrut sa le spunem cateva din minunile(eu le-am numit daruri) pe care dupa ispitiri mai mari sau mai mici,dupa pacatele noastre,si dupa ce capatam putin din virtutea rabdarii, negresit le primim,de fapt ne sunt date inapoi caci le-am avut dintodeauna!
Sfintii parinti spun sa ne laudam mai ales cu neputintele noastre dar,nu cred ca strica si...putina miere in ceai!
As icepe cu inceputul si anume cu numele pe care l-am primit la botez.Dezamagita oarecum de faptul ca nu am un nume care este in calendar am cautat semnificatia numelui meu si iata ce am gasit"Dorul este vesnica cautare a jumatatii pierdute prin alungarea omului din Rai si despartirea acestuia de Dumnezeu" si atunci am multumit lui Dumnezeu ca am primit numele de Dorina,care ar putea fi si Teo-dora adica "dor de Dumnezeu.
Frumoasa legatura ai facut Dorina ! Asa si eu si fiecare nu trebuie a alerga dupa bucuria desarta, o avem pe cea cu folos atat de aproape de noi. Si eu la randu-mi Ii multumesc, ca m-am nascut pe 27. 12 !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote