View Single Post
  #22  
Vechi 11.06.2013, 21:40:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Mamă, azi-noapte a venit preotul acela bătrân!

În anul 2004 am venit cu fiicele mele în pelerinaj la Mănăstirea Sagmata, iar starețul ne-a dat ca binecuvântare o iconiță a Sfântului Luca cu o bucățică din sicriul sfântului.
Suntem din Tesalonic. Fina noastră de botez, Cris*tina, în vârstă de 3 ani, a avut o problemă. La falca de jos, în partea stângă, avea o mică umflătură de culoa*re neagră. Părinții ei au dus-o la pediatru, care le-a re*comandat să facă o ecografie ca să vadă ce e acea um*flătură. Ecografia a arătat că este un nodul și doctorul a spus că trebui îndepărtat. În familia lor s-a produs panică. Au început să o ducă la diferiți doctori.
Întorcându-mă din pelerinaj, le-am dat acea ico*niță. Mama fetiței a pus-o seara pe perna copilului. Dimineața, când s-a trezit, copilul i-a spus mamei sale:
- Mamă, azi-noapte a venit acel preot bătrân. Nu mi-a făcut nici un rău, nici nu mi-a fost frică. M-a pri*vit, a zâmbit și a plecat!
Până atunci merseseră la 14 doctori și toți le-au re*comandat operație, ca să fie scos nodulul. În final s-au gândit să meargă și la un chirurg de la Spitalul militar 424 din Tesalonic (astăzi, în noul spital a fost constru*ită o biserică a Sfântului Luca, sfințită în martie 2008 de către Înaltpreasfințitul Mitropolit Varnava de Nea*poleos și Stavroupoleos). Doctorul a cerut să se facă o nouă ecografie. Peste o săptămână au făcut-o și, o, mi*nune!, noua ecografie arăta că tumoarea fusese înde*părtată, și încă cu bisturiul. Înăuntru exista o cicatrice fără tumoare, în vreme ce la exterior nu avea nici o tă*ietură sau cicatrice. De atunci copilul nu mai are nici o problemă.


M. A., Thesalonic
(Sfântul Luca al Crimeii, minunile contemporane, Editura Sophia)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote