View Single Post
  #20  
Vechi 27.02.2016, 10:40:40
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Nu-i nevoie sa te intorci in timp, Theo. Are dreptate Pelerinul. Cred ca nostalgia ta dupa vremi demult apuse, se trage din adancurile fiintei tale. In tine insuti tre' sa te intorci, as zice, mai degraba. Nostos-ul din nostalgie e acasa si algos e durere. Dorul tau de duca e dor de casa, casa sufletului, evident.

Cred ca stii parabola aia cu rabinul Eisik, fiul lui Jekel din Cracovia. Ti-o amintesc sau daca n-o stii, ti-o spun aici ca tot ti-e gandul la rabini. Fii antena, ca nu e doar povestea lui, ci si a ta, si a mea si a oricui!

Povestea spune ca era odata in Cracovia un rabin, pe nume Eisik, fiul lui Jekel, care o ducea tare greu, de multi ani.

Intr-o noapte, a avut un vis in care i se poruncea sa mearga la Praga si sa caute o comoara sub podul care ducea la Palatul regal. A ignorat porunca, dar visul s-a repetat de 3 ori, asa ca rabinul Eisik s-a dus la Praga sa caute comoara de sub pod.

Numai ca, ajuns acolo, a vazut ca podul era pazit ziua si noaptea de gardieni si nu indraznea sa se apuce de sapat. Venea in fiecare dimineata langa pod si ii dadea tarcoale pana seara. Unul din gardieni l-a intrebat daca cauta ceva anume sau poate asteapta pe cineva.

La care rabinul Eisik i-a povestit visul pentru care venise la Praga tocmai de asa departe. Gardianul izbucni atunci in ras: „ Of, bietul de tine, ti-ai tocit pingelele atata amar de drum pentru un vis. Biet naiv, asa e cand te increzi in vise! Si eu am avut mai demult un vis, in care mi s-a spus sa merg la Cracovia, in casa unui jidov cu numele Eisik, fiul lui Jekel, sa caut in odaia lui, undeva dupa soba ca sa gasesc o comoara. Parca ma si vad in Cracovia, unde probabil jumatate din locuitorii evrei se numesc Eisik, iar cealalta jumatate Jekel, scotocind prin toate casele!” Si gardianul a continuat sa rada de amintirea acelui vis.

Rabinul Eisik s-a intors acasa, a cautat in firida de dupa soba si a gasit intr-adevar comoara.

Cu o parte din bani a construit o casa de rugaciune care se cheama Scoala Reb Eisik Reb Jekel. Unde probabil i-a invatat si pe altii din patania lui, ca adica daca nu cauti mai intai in imediata apropiere, atunci, pentru a gasi ceea ce cauti trebuie sa faci mai intai un drum lung, un ocolis divagatoriu, sa te intorci la tine de departe. Uneori de foarte departe.
Ca fiul risipitor din tara roscovelor.
Multumesc, sora Delia, pentru parabola si sfat. Extraordinari, acesti hasidim...
Reply With Quote