View Single Post
  #19  
Vechi 10.04.2014, 18:41:27
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Question

Am inteles ca nu e bine sa se miruiasca sau sa se unga hainute, batiste sau obiecte ale unor persoane de acasa, dar am vazut ca se mai practica, totusi...mai ales cand sunt persoane care nu se pot deplasa din cauza varstei sau bolii. Acum am si eu un caz: a nascut o vecina si se plangea ca nu e prea bine bebe...in fine, sper sa fie doar ingrijorari firesti de mama, si sa-si revina cat mai curand, dar tot ma intreb cum l-am putea ajuta. As putea, de exemplu, sa-i iau o caciulita, sa merg la sf maslu sa i-o unga, si apoi sa i-o duc? De pomenit nu pot nefiind botezat inca, decat pe mama. Am citit ca se face molifta la 1, 8 si 40 zile, insa la 1 zi cum tb facut, merge preotul la spital? Sper sa gasesc maine dimineata parintele si sa intreb toate astea... As fi vrut de azi sa merg la capela sf. Ioan Rusul, de la maternitatea Polizu (acolo se tine sf maslu joia pe la orele 17), si apoi sa trec si pe la ea (la Filantropia, aproape), am si sunat colega sa o intreb dc poate veni in locul meu, dar mi-am dat seama ca e mai in varsta, vine de departe (din dr. Taberei pana in Berceni) si afara e ff urat (ploaie, frig)...

Last edited by fallen; 10.04.2014 at 18:52:40.
Reply With Quote