View Single Post
  #16  
Vechi 02.02.2009, 08:56:08
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anamariiia Vezi mesajul
vreau sa te rog,sfinte ierarhe nectarie, sa infaptuiesti si pentru mine o minune, de a-mi darui si mie vindecare la mica boala pe care o am, desi stiu ca sunt multi cei care au mai mare nevoie de ajutorul tau.roaga-l pe bunul nostru dumnezeu sa nu le ia inca din lumea asta pe dragile mele familii,ca la intoarcerea acasa sa ne putem bucura macar putin unii de altii,si grija de toti cei ce avem nevoie de tine.si imi doresc sa fii prietenul meu.prin rugaciunile sfintilor ,,DUMNEZEU sa ne ajute!
Sora mea e mai bine sa ii cerem Sfantului Nectarie RABDARE IN SUFERINTA pt ca rabdarea ne aduce umilinta si ne tine in SMERENIE, apoi ne INTARESTE CREDINTA si dragoste de a ne PURTA CRUCEA asa cum Insusi Hristos a facut-o, dar si Bineplacutul Sau Sfantul NEctarie! Cat a mai suferit, dragutul... Dar niciodata nu a zis sa il scape Dumnezeu de suferinta, ci in ea si-a castigat CUNUNA pt rabdarea sa, a castigat SMERENIA, a castigat DRAGOSTEA pt aproapele... a castigat SFINTENIA!!! O maica din PAteric spunea: "Doamne da-mi RABDARE in razboaie (ispite)!" sau o alta maica care s-a chinuit cu ispitele 13 ani cu patima desfranarii, asa zicea: "Doamne nu Iti cer sa imi ridici ispita, ca fara de ea nu ma mai mantuiesc, ci numai intareste-ma sa o pot duce sa nu cad in ea ca sa ma fac de ras necuratilor demoni, ci da-mi rabdare!" Nu stiu daca mai pot sa adaug ceva, decat ca SUFERINTA IMPREUNA cu HRISTOS duce la IERTAREA PACATELOR si la dobandirea IMPARATIEI CERURILOR!!!! AMIN!!!
Fii Binecuvantata!!!
Reply With Quote