View Single Post
  #24  
Vechi 13.06.2007, 13:59:47
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de euftalia
Citat:
În prealabil postat de karlaa_26
din pacate si eu m-am confruntat cu frica aceasta si pot sa iti spun ca intr-adevar spovedania rezolva aceasta boala. trebuie sa discuti mult cu duhovnicul tau, sa ii spui exact ce anume te sperie cel mai tare. eu cred ca in momentul in care duhovnicul tau afla ce probleme ai, incepe sa se roage pentru tine. eu nu imi pot explica altfel, cum mi se rezolva orice problema, dupa ce ii spun duhovnicului de ea. si mai cred ca nu conteaza ce fel de duhovnic este, adica cat de rugator pare, ci conteaza faptul ca este duhovnicul tau.poate e acelasi lucru ca si in cazul rugaciunilor mamei pt copii, care au atata putere, iar aici e vorba de fii duhovnicesti si pt asta Dumnezeu ne ajuta pt rugaciunile duhovnicilor. sa ai nadejde ca Dumnezeu te va ajuta, sa participi daca ai timp la Sf. Maslu si daca vrei sa mai comunicam, poti sa imi scrii pe adresa karlaa_26@yahoo.com
Nu mai credeti orbeste numai in duhovnici. Sunt si probleme medicale, stiti ca un calugar a pus o fata diabetica sa se roage fara tratament si ea a murit? Sau cazul de la Tanacu. Este foarte bine sa te impartasesti si sa mergi la sfantul maslu. Dar eu sunt patita: am spus la duhovnic ca am indoieli, ca mi-e frica ca nu exista Dumnezeu, si chiar daca stia ca sunt bolnava m-a certat spunandu-mi ca nu ma poate impartasi. Mai aveam si crize de isterie care m-au determinat sa practic masturbarea, si iarasi m-a certat. (eu sunt si schizofrenica si parintele stia, imi murise si cineva drag de curand si iarasi parintele stia.) Ideea este nu ca nu il iert, mai ales ca stiu ca si dumnealui are probleme de sanatate, dar poate dauna uneori duhovnicul, alegeti calea de mijloc, nici toate ale doctorului, nici toate ale duhovnicului.
iertati,dar daca va duceati la duhovnic ca la Dumnezeu ca asa e ortodox si nu ati fi judecat duhovnicul oricat ar fi el de rau v-ati fi folosit mai mult,intr-adevar unele lucruri se rezolva si cu dr sau poate ca si duhovnicul si dr impreuna.nu dati vina pe duhovnic nu exista asa ceva,dumneata esti singura vinovata de pacate si stiu ce vorbesc cunosc cazuri asemanatoare important e cu ce ganduri va duceti la duhovnic ,daca accepti cearta ca de la Dumnezeu nu cred ca m-ai riposteai.iar SFANTA IMPARTASANIE se da dupa canoane,nu doar daca te-ai spovedit,poate ai anumite pacate care te impiedica,sau poate nu constientizezi ce inseamna sf Impartasanie,sau poate nu esti pregatita pt a te impartasi,sunt multe canoane dupa care se da sf Impartasanie
Reply With Quote